Koniec z bikini! Czy ruch #MeToo doprowadzi do upadku konkursu Miss America?

Olga Konarzycka
06.06.2018 14:16
Konkurs Miss America|undefined Fot. East News/FR171374 AP/Associated Press

Najpopularniejszy Amerykański konkurs piękności zmienia zasady uczestnictwa. Organizatorzy zlikwidowali konkurencję, w której uczestniczki prezentowały się w kostiumach kąpielowych. Decyzja ma być odpowiedzią na popularność ruchu #MeToo.

Organizatorzy największego amerykańskiego konkursu piękności, Miss America, zdecydowali o radykalnej zmianie regulaminu uczestnictwa. Od tego roku kandydatki nie będą już musiały prezentować się na scenie w skąpych kostiumach kąpielowych. Konkurs, który w oczach niektórych od lat uchodził za festiwal próżności i symbol uprzedmiotowiania kobiet, zamierza tym samym dotrzymać kroku obecnym trendom w amerykańskim społeczeństwie. A chyba nic ostatnio nie budzi tak ogromnych emocji jak właśnie prawa kobiet.

We wtorek 5 czerwca 2018 roku przewodnicząca konkursu, Gretchen Carlson w programie „Good Morning America” emitowanym przez stację ABC, decyzję organizatorów tłumaczyła licznymi zastrzeżeniami potencjalnych uczestniczek.

Rozmawiałam z wieloma młodymi dziewczynami, które mówiły mi „Z chęcią wzięłabym udział w programie, ale nie paradować w butach na obcasie i  kostiumie kąpielowym. No więc zgadnijcie co. Już wcale nie musicie.

Miss America żegna bikini

Carlson, która w 1989 roku sama zdobyła koronę Miss przyznała również, że w przyszłości konkurs przestanie skupiać się jedynie na wyglądzie zewnętrznym swoich uczestniczek. Kandydatki do tytułu Miss America będą więc musiały zaimponować jury talentem, inteligencją oraz własnymi poglądami. Konkurs ma się również stać bardziej różnorodny i otwarty na wszystkie rozmiary i kształty kandydatek.

Konkurs piękności Miss America Fot. foto: East News/AP/Associated Press

Konkurencja bikini była częścią konkursu od samego początku jego istnienia, czyli od 1921 roku. Początkowo kandydatki prezentowały się w kostiumach jednoczęściowych, które z czasem ewoluowały w bardziej skąpą wersję. To już jednak przeszłość. Wczoraj na oficjalnym koncie konkursu Miss America na Twitterze opublikowano filmik przedstawiający znikające w kłębach dymu bikini opatrzony hasztagiem #byebyebikini.

Zmiany w konkursie Miss America

Okazuje się, że organizatorzy konkursu od dłuższego czasu pracowali nad zmianą jego formuły. Wszystko po to, aby nadążyć za oczekiwaniami współczesnych kobiet oraz przetrwać w czasach, gdy konkursy piękności coraz częściej są wyśmiewane. Przewodnicząca konkursu Gretchen Carlson, która w styczniu 2018 roku objęła stanowisko, sama stała się symbolem walki o prawa kobiet w pracy. Carlson, wcześniej prowadząca Fox News, w 2016 r. złożyła pozew oskarżający o molestowanie szefa stacji Rogera Ailesa.

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.