Pogoda
11.08.2020 13:12

Koniec z dużymi domówkami. Burmistrz zapowiada odcinanie wody i prądu

Zastanówcie się dwa razy, czy chcecie zrobić domówkę - burmistrz jednego z miast postanowił odcinać wodę i prąd imprezowiczom. Wszystko przez pandemię COVID-19.

Impreza
foto: zdjęcie poglądowe/shutterstock.com

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, burmistrz Los Angeles Eric Garcetti ogłosił, że od piątku 7 sierpnia władze miejskie mogą odcinać wodę i prąd w mieszkaniach, w których odbywają się tłumne imprezy. Jak ocenił szef władz miejskich, niektóre mieszkania w Mieście Aniołów stały się "w zasadzie klubami nocnymi".

Zakaz dużych domówek w Los Angeles

Decyzja jest oczywiście podyktowana warunkami epidemicznymi w Los Angeles. W aglomeracji miejskiej i okolicach wykryto najwięcej przypadków zakażeń SARS-CoV-2 ze wszystkich w USA. Co ciekawe, aż 60 procent nowych infekcji przypada tu na osoby w wieku od 18 do 49 lat. 

Jadłeś w McDonalds? Sprawdź czy nie masz koronawirusa
Jadłeś w McDonalds? Sprawdź czy nie masz koronawirusa
Przeczytaj także Jadłeś w McDonalds? Sprawdź czy nie masz koronawirusa

W Los Angeles (jak i wielu innych miastach) masowe zgromadzenia naruszają przepisy dotyczące zdrowia publicznego. Z tego powodu władze miejskie - zgodnie z oświadczeniem burmistrza - od piątku 7 sierpnia mogą odcinać prąd i wodę w mieszkaniach, gdzie mają miejsce "koronawirusowe domówki". Z relacji PAP-u wynika, że są to często pustostany lub mieszkania wynajęte na krótki okres.

Burmistrz zapowiada naprawdę ostrą walkę z nieposłusznymi mieszkańcami. Jak poinformował na konferencji prasowej Garcetti:

"

Jeśli policja z Los Angeles odnotuje kilkukrotne naruszenie przepisów, to odpowiedni departament władz miejskich odetnie prąd i wodę w ciągu 48 godzin. "

"Los Angeles Times" zajmował się już tematem imprez w domach, podczas których nie przestrzegane są zasady zachowywania dystansu i inne środki przeciwwirusowe. Amerykańska publikacja informowała też o tym, że w sprawie niektórych incydentów władze mają nawet prowadzić śledztwa.

LA nie jest pierwszym miastem w USA, które zaostrzyło walkę z wirusem. Jak podaje portal NPR, odcięcie wody i prądu spotkało właściciela siłowni w Oxfordzie, w stanie Massachusetts. Mężczyzna sprzeciwiał się bowiem nakazowi okresowego zamknięcia swojego biznesu. 

Koronawirus w Polsce
Koronawirus w Polsce
Przeczytaj także Niepokojący sygnał w sprawie koronawirusa. Wzrasta liczba zakażeń wśród młodych
Tagi: Newsy koronawirus