Pogoda
13.12.2018 14:42

Koniec z naciąganiem na SMS Premium – nowe prawo ma chronić przed oszustami

Dzięki staraniom Urzędu Komunikacji Elektronicznej wytrącono właśnie z rąk broń oszustom nabierającym swoje ofiary na wysokopłatne SMS-y Premium. 

smartfon
foto: materiały prasowe

To prawdziwa dobra zmiana dla korzystających z usług telekomunikacyjnych – dzięki nowemu prawu nie tylko naciągnięcie na zapisanie się na usługi SMS-ów Premium będzie trudniejsze, lecz także operatorzy będą mogli blokować numery, które zostaną ustalone jako służące do wyłudzania pieniędzy.

Udało się to tego dokonać przede wszystkim dzięki wprowadzeniu miesięcznych limitów wydatków na usługi premium:

"

Od dziś abonent może wybrać jeden z czterech progów kwotowych dla blokady usług premium rate: 0 zł, 35 zł, 100 zł i 200 zł. Próg 0 zł oznacza całkowitą blokadę usług premium. Jeżeli abonent nie określi żadnego progu, domyślnym progiem kwotowym będzie 35 zł dla każdego okresu rozliczeniowego. "

Nowe prawo utrudnia oszukiwanie SMS-ami Premium

Kłopotem dla użytkowników były oszukańcze konkursy, w których deklarowano daną osobę jako zwycięzcę i proszono o wysłanie SMS-a z potwierdzeniem danych, żeby mógł otrzymać nagrodę. Koszt wysłania wiadomości mógł wynieść nawet kilkadziesiąt złotych, a w niektórych przypadkach – gdy jego nadanie było traktowane jako wpisanie się na listę subskrypcyjną płatnych SMS-ów – rachunek mógł być zwiększany i o kilkaset złotych.

Teraz, nawet jeśli użytkownik da się podejść oszustom, gdy tylko zostanie przekroczony wybrany przez niego limit (a może on wynosić dokładnie zero złotych, co oznacza całkowitą blokadę SMS-ów Premium), dostanie on wiadomość od operatora, który dopilnuje, żeby do czasu ewentualnego wyrażenia zgody przez abonenta do jego rachunku nie została dopisana nawet złotówka.

Nowe prawo stanowi także, że jeśli użytkownik nie zostanie należycie poinformowany o zasadach korzystania z SMS-ów Premium, to nie będzie mógł być obciążony opłatami. Do tej pory oszuści sprytnie ukrywali wiadomość o stawce w małym druku publikowanym w nieczytelnym sposób.

"

W przypadku usług świadczonych cyklicznie, powtarzalnie typu: płatne subskrypcje w formie SMS-ów, dostawca będzie musiał uzyskać wyraźną zgodę abonenta bezpośrednio przed rozpoczęciem świadczenia usług dodatkowych. "

Znowelizowane prawo telekomunikacyjne wprowadza ponadto modyfikacje sposobów zawierania umów o świadczenie usługi telekomunikacyjnej – wybierać można spośród formy pisemnej, elektronicznej oraz dokumentowej.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile