Koniec z nagrodami przyznawanymi ze względu na płeć. Berlinale zapowiada rewolucję

26.08.2020 11:58
nagroda Złoty Niedźwiedź|undefined Fot. TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Festiwal filmowy w Berlinie zapowiada zmianę w systemie przyznawania nagród. Organizatorzy rezygnują z kategorii, w których o zwycięstwie decyduje płeć laureatów.

Świat idzie do przodu, więc pewne stare schematy przestają mieć rację bytu. Jednym z nich jest przyznawanie nagród nie ze względu na umiejętności, tylko ze względu na płeć. Organizatorzy festiwalu filmowy w Berlinie zapowiadają, że od przyszłorocznej edycji tego typu kategorie całkowicie znikną z konkursu.

Berlinale rezygnuje z nagród za płeć aktorów

Wręczenie Złotego Niedźwiedzia to jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w Europie. Festiwal Berlinale jest więc niezwykle prestiżowym wydarzeniem. Z tego powodu organizatorzy stwierdzili, że kończą z tradycyjnym podziałem na najlepszego aktora i najlepszej aktorki.

Przeczytaj także

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, zamiast poprzednich kategorii zostaną wprowadzone nowe kryteria - nagrody zostaną przyznane za najlepszy występ pierwszoplanowy i najlepszy występ drugoplanowy. Dyrektorzy Berlinale - Mariette Rissenbeek i Carlo Chatriana wystosowali oficjalne oświadczenie, w którym tłumaczą swoją decyzję.

Wierzymy, że nierozdzielanie nagród aktorskich ze względu na płeć da sygnał do większej wrażliwości na temat płci w przemyśle filmowym.

Wprowadzony w 1956 roku system przyznawania nagród nie tylko skupiał się na w pierwszej kolejności na płci, a nie umiejętnościach aktorskich, ale również wykluczał osoby nieheteronormatywne. Teraz niewpisujący się w podziały płciowe przedstawiciele społeczności LGBT będą mieli równe szanse na zdobycie Srebrnych Niedźwiedzi. Ostatnimi laureatami kategorii najlepsza aktorka i najlepszy aktor byli Paula Beer ("Undine") oraz Elio Germano ("Chciałem się ukryć").

Przeczytaj także

Berlinale bez nagrody im. Alfreda Bauera

To jednak nie koniec zmian, których doświadczymy podczas Berlinale 2021. Organizatorzy podjęli decyzję o usunięciu nagrody im. Alfreda Bauera. Bauer był pierwszym dyrektorem festiwalu filmowego w Berlinie i na jego część od 1987 roku wręczano specjalną statuetkę filmowi fabularnemu, który otwiera nowe horyzonty sztuki filmowej oraz wykazuje się wyjątkową innowacyjnością i oryginalnością.

Przeczytaj także

Ostatnio wyszło jednak na jaw, że Bauer kolaborował z nazistami. Z tego powodu zaprzestano wręczenia nagrody jego imienia. Zastąpi ją Nagroda Jury. W przyszłym roku jurorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowym w Berlinie wręczą więc osiem nagród: Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu, Nagrodę Jury, Nagrodę Grand Jury oraz Srebrne Niedźwiedzie za najlepszą reżyserię, scenariusz, rolę pierwszoplanową i rolę drugoplanową oraz za wybitny wkład artystyczny.

 

Przeczytaj także

Berlinale 2021 - kiedy się odbędzie?

Impreza będzie miała miejsce w dniach od 11 do 21 lutego 2021 roku. Twórcy planują tradycyjną formułę festiwalu z pokazami filmów w kinie. Organizowane podczas wydarzenia targi będą jednak odbywać się na miejscu i za pośrednictwem internetu. Miejmy nadzieję, że koronawirus nie pokrzyżuje tych planów.

Przeczytaj także

Zobacz też: Zobacz niemy film o epidemii sprzed stu lat. Zaskakujące zbieżności z pandemią koronawirusa [WIDEO]

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.