Pogoda
25.01.2017 11:43

Koniec z opłatami w strefach płatnego parkowania w weekendy

Opracowywana w parlamencie nowelizacja ustawy o drogach publicznych ma uściślić zasady pobierania opłat za parkowanie. Tym razem na korzyść kierowców.

Koniec z opłatami w strefach płatnego parkowania w weekendy
kadr z wideo

Pomysłodawcy chcą, by strefy płatnego parkowania mogły obowiązywać w określonych godzinach lub całodobowo w sprecyzowanych dniach tygodnia, za wyjątkiem sobót oraz dni ustawowo uznawanych za wolne. Wszystko dlatego, że w polskim systemie prawnym nie występuje wiążąca definicja dnia roboczego.

Samorządy będą musiały dostosować się do nowych wytycznych w czasie krótszym niż 3 miesiące od wejścia nowelizacji w życie. Jednym z miast, w których obowiązywały opłaty w sobotę był Wrocław. Jednak od 9 lipca 2016 roku zmieniono zasady postoju w miejskiej strefie płatnego parkowania, zwalniając kierowców z obowiązku uiszczania opłat za postój w soboty.

Obecnie należy pamiętać, by nawet w sobotę kupić bilet uprawniający nas do zaparkowania pojazdu w strefie płatnego parkowania w Poznaniu. Przynajmniej jeśli mamy zamiar skorzystać z wybranych miejsc parkingowych w godzinach od 8 do 14.

Z kolei władze poszczególnych miast starają się ułatwić kierowcom znajdowanie miejsc parkingowych przy pomocy aplikacji w smartfonach. Za przykład może posłużyć Warszawa. W stolicy Polski w sierpniu 2016 roku ruszyły testy systemu stworzonego przez krakowską firmę Comarch, które potrwały do końca roku.

Wszystko dlatego, że w większych aglomeracjach znalezienie miejsca w ścisłym centrum o newralgicznych godzinach graniczy niemalże z cudem. Wielokrotnie kierowcy krążą dookoła szukając wolnej przestrzeni na pozostawienie swoich pojazdów.

Sprawdzone „w boju” zostały dwa rozwiązania. Jeden z nich oparto o bezprzewodowe czujniki montowane w nawierzchniach miejsc parkingowych, a drugi – na kamerach skierowanych na parking, monitorujących sytuację w czasie rzeczywistym.

Tagi: News