Pogoda
07.11.2016 09:37

Koniec z policyjnymi pościgami?

Firma o nazwie Stock Enterprises zaprezentowała urządzenie, które jak twierdzi, może położyć kres policyjnym pościgom. Nazywa się „Grappler Police Bumper”.

Koniec z policyjnymi pościgami?
foto: kadr z wideo

Policyjne pościgi za uciekinierami są bardzo niebezpieczne dla postronnych uczestników ruchu drogowego. Jak twierdzi wynalazca urządzenia – Leonard Stock – obecne metody nie pozwalają na bezpieczne zatrzymanie podejrzanego pojazdu. Możliwych jest parę opcji, w tym na przykład rozłożenie kolczatek na drodze, uderzenie w auto i jego przyblokowanie. Jednak nie ma złotego środka. Nie dość, że niemalże za każdym razem dochodzi do strat materialnych, to jeszcze niekiedy także do wypadków, w których cierpią niczego winne osoby.

Nowoczesne urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by pozwalało na szybkie zakończenie pościgu w bezpieczny sposób. Konstrukcja przypomina literę „Y”, na końcu której znajdziemy żółtą, elastyczną taśmę, mającą za zadanie opleść tylne koło pojazdu uciekiniera, blokując je, co w rezultacie ma skutkować szybkim wytracaniem prędkości i zatrzymaniem. Co więcej, funkcjonariusz ma pełną kontrolę nad urządzeniem i w razie potrzeby może odczepić taśmę od swojego samochodu.

Skąd się wziął ten pomysł? Stock oglądał nocny program o policyjnych pościgach, o czym sam wspomniał:

"

Nie dawało mi spokoju to, że podczas jednego z pościgu ucierpiał niewinny uczestnik ruchu drogowego. W bok jego samochodu uderzył pojazd uciekiniera. Tamtej nocy poszedłem spać rozwścieczony tym, co się wydarzyło. Obudziłem się o 3 nad ranem i to był właśnie ten moment, kiedy po raz pierwszy pomyślałem o rozwiązaniu. Po 8 lat badań i rozwoju, zaprezentowałem swoje urządzenie. "

Działanie Grapplera możemy zobaczyć w akcji, na promocyjnym materiale wideo, stworzonym przez twórców. Wszystko wskazuje na to, że urządzenie jest skuteczne:

Przy czym nie wiadomo czy sprawdza się w przypadku sportowych samochodów o niskim prześwicie, a także czy nie powoduje zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zagadką pozostaje również jaki stosunek do tego wynalazku ma amerykańska policja. Z drugiej zaś strony, gdyby każdy pościg kończył się w taki sposób, jak na powyższym filmie, to na drogach byłoby bezpieczniej...

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

Tagi: Duperele