Pogoda
30.09.2020 09:50

Koniec z tanimi przejazdami? Uber coraz bliżej taksówki

Nowe przepisy mogą zakończyć czasy tanich przejazdów z Uberem. Zasady regulujące rynek taksówkarski wejdą w życie 1 października 2020 roku.

Uber
foto: shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Uber to dla wielu idealna alternatywa dla tradycyjnych taksówek. O popularności aplikacji mogą świadczyć chociażby strajki taksówkarzy, którzy stracili przez usługę wielu klientów. Uber to wygodne rozwiązanie dla osób potrzebujących transportu, szczególnie tych, którzy nie znają danego miasta i obawiają się stereotypowego zachowania przewoźnika. Mapka, na której widzimy trasę i cenę przejazdu, zanim za niego zapłacimy, zmniejsza ryzyko oszustwa.

Koniec tanich przejazdów Uberem?

Zamawianie pojazdu przez aplikację jest również prostsze oraz bardziej komfortowe dla osób, które nie mają ochoty rozmawiać ze swoim kierowcą przez telefon. Usługi Ubera, Bolta, iTaxi czy FreeNow to także spora oszczędność. Przewoźnicy oferują klientom znacznie niższe ceny niż tradycyjne taksówki. Jednak już wkrótce może się to zmienić.

Ministersto Zdrowia; nowe obostrzenia
Ministersto Zdrowia; nowe obostrzenia
Przeczytaj także Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe obostrzenia. Jakie zmiany czekają nas tym razem?

Jak podaje "Rzeczpospolita", od 1 października w życie wejdzie nowe prawo "lex Uber". Ma ono na celu uporządkowanie rynku taksówkowego oraz zredukowanie szarej strefy w przewozie osób. Od momentu obowiązywania nowych przepisów każdy kierowca będzie musiał posiadać licencję taksówkową - także ten korzystający z aplikacji.

Oznacza to zmniejszenie liczby przewoźników, dłuższy czas oczekiwania oraz wzrost cen. Jak twierdzi gazeta, w niektórych przypadkach opłaty za usługi mogą wzrosnąć nawet o ponad 50 procent. Ale to nie koniec kłopotów. Obecnie usługodawcy tacy jak Uber pobierają płatności za pośrednictwem aplikacji. Teraz będą musieli zaopatrzyć się w tradycyjny taksometr i kasę fiskalną, ponieważ Główny Urząd Miar nie certyfikował jeszcze żadnego alternatywnego rozwiązania dla tego wymogu.

Mężczyzna w masce - materiał poglądowy
Mężczyzna w masce - materiał poglądowy
Przeczytaj także Minister udawał, że mówi po angielsku. Myślał, że oszustwo nie wyda się dzięki maseczce [WIDEO]