Pogoda
24.06.2020 17:09

Konserwatorzy-partacze zniszczyli kolejny obraz. Zobacz, co zrobili "Maryi Niepokalanie Poczętej"

Prywatny kolekcjoner sztuki z Walencji postanowił oddać do renowacji obraz "Maryja Niepokalanie Poczęta" barokowego artysty Bartolomé Estebana Murilla. Efekt ich działań wprawia w osłupienie!

Konserwatorzy-partacze zniszczyli kolejny obraz
foto: East News

Pochodzący z Walencji kolekcjoner dzieł sztuki wynajął dwóch specjalistów do odrestaurowania obrazu "Maryja Niepokalanie Poczęta" barokowego malarza Bartolome Estebana Murilla. Niestety, w trakcie wykonywania usługi wyszło na jaw, że "fachowcy" nie mieli zielonego pojęcia o swojej pracy.

"Maryja Niepokalanie Poczęta" padła ofiarą konserwatorów-partaczy

Jak się okazało, głównym autorem "odnowienia" dzieła Murilla z XVII wieku był mężczyzna zajmujący się renowacją mebli, który niczym w filmie "Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm" całkowicie zmył twarz Maryi.

Religia vs kosmici. Czy święte obrazy skrywają prawdę o UFO?
Religia vs kosmici. Czy święte obrazy skrywają prawdę o UFO?
Przeczytaj także Religia vs kosmici. Czy święte obrazy skrywają prawdę o UFO?

Nieudolnie odrestaurowany obraz to prawdopodobnie jeden z dwóch istniejących namalowanych przez Murillo dzieł "Maryja Niepokalanie Poczęta". Najbardziej znany z nich znajduje się w madryckim muzeum Prado.

Jak podaje hiszpańska agencja prasowa Europa Press, kolekcjoner miał zapłacić za usługę ok. 1200 EUR. Gdy zobaczył ogrom zniszczeń, zażądał od "fachowców" poprawek. Niestety, po drugim zabiegu dzieło zaczeło przypominać karykaturę.

Właściciel obrazu zapewnił w dzienniku "ABC", że dzieło Murilla zostało już oddane w ręce profesjonalnego restauratora.

"

Osoby, które podjęły się tych prac, nigdy nie powinny być nazywane restauratorami. Szczerze mówiąc, to eksperci, którzy jedynie niszczą dzieła sztuki "

- powiedział hiszpański ekspert ds. kulturalnego dziedzictwa narodowego Fernando Carrera.

Przerażające efekty pracy konserwatorów-partaczy

Nie była to jednak pierwsza tego typu dewastacja dzieła sztuki dokonana w Hiszpanii. Do historii przeszła już nieudana renowacja fresku "Ecce Homo" z sanktuarium Borja, której dokonała amatorka Cecilia Giménez oraz posąg św. Jerzego w kościele w Nawarrze, który po pracach konserwatorskich zyskał przydomek Playmobil.

Obecnie w Hiszpanii nie ma prawa zabraniającego samodzielnej renowacji dzieł sztuki.

Zobacz również: Frytki zamiast zniszczonego obrazu Banksy'ego. Najciekawsze przeróbki „Dziewczynki z balonikiem”

Tagi: adrenalina Ciekawostki