Konserwatorzy-partacze zniszczyli kolejny obraz. Zobacz, co zrobili "Maryi Niepokalanie Poczętej"

24.06.2020 17:09
Konserwatorzy-partacze zniszczyli kolejny obraz. Zobacz, co zrobili "Maryi Niepokalanie Poczętej" Fot. East News

Prywatny kolekcjoner sztuki z Walencji postanowił oddać do renowacji obraz "Maryja Niepokalanie Poczęta" barokowego artysty Bartolomé Estebana Murilla. Efekt ich działań wprawia w osłupienie!

Pochodzący z Walencji kolekcjoner dzieł sztuki wynajął dwóch specjalistów do odrestaurowania obrazu "Maryja Niepokalanie Poczęta" barokowego malarza Bartolome Estebana Murilla. Niestety, w trakcie wykonywania usługi wyszło na jaw, że "fachowcy" nie mieli zielonego pojęcia o swojej pracy.

"Maryja Niepokalanie Poczęta" padła ofiarą konserwatorów-partaczy

Jak się okazało, głównym autorem "odnowienia" dzieła Murilla z XVII wieku był mężczyzna zajmujący się renowacją mebli, który niczym w filmie "Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm" całkowicie zmył twarz Maryi.

Przeczytaj także

Nieudolnie odrestaurowany obraz to prawdopodobnie jeden z dwóch istniejących namalowanych przez Murillo dzieł "Maryja Niepokalanie Poczęta". Najbardziej znany z nich znajduje się w madryckim muzeum Prado.

Jak podaje hiszpańska agencja prasowa Europa Press, kolekcjoner miał zapłacić za usługę ok. 1200 EUR. Gdy zobaczył ogrom zniszczeń, zażądał od "fachowców" poprawek. Niestety, po drugim zabiegu dzieło zaczeło przypominać karykaturę.

Właściciel obrazu zapewnił w dzienniku "ABC", że dzieło Murilla zostało już oddane w ręce profesjonalnego restauratora.

Osoby, które podjęły się tych prac, nigdy nie powinny być nazywane restauratorami. Szczerze mówiąc, to eksperci, którzy jedynie niszczą dzieła sztuki

- powiedział hiszpański ekspert ds. kulturalnego dziedzictwa narodowego Fernando Carrera.

Przerażające efekty pracy konserwatorów-partaczy

Nie była to jednak pierwsza tego typu dewastacja dzieła sztuki dokonana w Hiszpanii. Do historii przeszła już nieudana renowacja fresku "Ecce Homo" z sanktuarium Borja, której dokonała amatorka Cecilia Giménez oraz posąg św. Jerzego w kościele w Nawarrze, który po pracach konserwatorskich zyskał przydomek Playmobil.

Obecnie w Hiszpanii nie ma prawa zabraniającego samodzielnej renowacji dzieł sztuki.

Zobacz również: Frytki zamiast zniszczonego obrazu Banksy'ego. Najciekawsze przeróbki „Dziewczynki z balonikiem”

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.