Konsola PlayStation 4 użyta do namierzenia dilerów narkotyków

Michał Tomaszkiewicz
18.03.2019 10:56
Konsola PlayStation 4 użyta do namierzenia dilerów narkotyków Fot. materiały prasowe

Amerykańska policja pochwaliła się wielkim sukcesem – zatrzymano dilerów narkotyków posiadających fentanyl w ilości pozwalającej zabić 5 mln osób. Przestępcy wpadli, bo policja namierzyła ich mieszkanie po numerze seryjnym konsoli Sony Playstation 4.

Fentanyl stał się wrogiem numer jeden dla służb walczących z narkotykami – według statystyk, ten opioid stał się przyczyną największej liczby śmierci wskutek przedawkowania w 2016 roku, wyprzedzając królującą wcześniej na tej niechlubnej liście heroinę.

Przedawkowanie fentanylu stało się przyczyną 16 000 śmierci spośród 63 000 związanych z nadużywaniem narkotyków zarejestrowanych w 2016 roku. Opioid jest 100 raz mocniejszy niż morfina i był używany do walki z bólem u osób chorych na nowotwory – szybko został jednak odkryty przez dilerów. Fentanyl stosowany w zbyt dużych ilościach powoduje obniżenie ciśnienia oraz wywołuje ataki padaczki, może także doprowadzić do zaburzeń oddychania oraz osłabienie akcji serca.

Policja wpadła na trop jednego z nich, gdy na parkingu Walmartu udało się zatrzymać osobę posiadającą 600 gramów heroiny. Narkotyki były ukryte w pudełku po PlayStation 4.

Służby ścigania postanowiły sprawdzić, kto korzysta z konsoli – Sony udostępniło policji informacje na temat osoby, która kupiła i aktywowała sprzęt. Policjanci otrzymali także adres IP, z którego PlayStation 4 łączyło się z siecią PSN. Śledczy skontaktowali się z dostawą internetu i otrzymali adres mieszkania, w którym realizowana była usługa.

Przeczytaj także

Handlarze narkotyków wpadli, bo grali na PlayStation

Policjanci, którzy udali się na miejsce, odkryli jedne z największych zapasów fentanylu w historii – 9 kg narkotyków (w postaci mieszanki z heroiną) leżało na stole w jadalni, dalsze 17 kg znaleziono w sypialni. Funkcjonariusze znaleźli także ponad pół miliona dolarów oraz dodatkowe zapasy narkotyków w wynajętym przez mężczyzn samochodzie.

Śledczy powiadomili, że łącznie zarekwirowano 10 kg czystego fentanylu oraz 20 kg narkotyku zmieszanego z heroiną (używany jest jako dodatek mający podnieść jej moc).

narkotyki_playstation_02 Fot. foto: U.S. District Court

Zobacz także: >> Co zastępuje narkotyki na planie filmowym? <<

Zatrzymano trzech mężczyzn, którym grozi wieloletnie więzienie – przestępców złapanych z podobną ilością narkotyków sąd skazał na 135 i 141 miesięcy pozbawienia wolności.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.