Pogoda
16.01.2020 15:41

Konsulat RP w Chicago twierdzi, że literackiego Nobla dostał... Wisław Szymborski

Konsulat RP w Chicago zaliczył konkretną wpadkę. Na Facebooku organizacji pojawiła się informacja o Noblu Wisława Szymborskiego.

Wisława Szymborska
foto: Wojtek Laski/East News

Michał Rusinek, prezes fundacji imienia Wisławy Szymborskiej oraz jej były sekretarz opublikował na swoim Facebooku informację na temat rażącej pomyłki konsulatu RP w Chicago. Mężczyzna wkleił link do tekstu, w którym instytucja zamieściła niefortunny wpis i opisał go komentarzem:

"

Z cyklu: problemy genderowe polskiej dyplomacji. Według konsulatu RP w Chicago Polish Consulate in Chicago istniał ktoś taki, jak Wisław Szymborski. "

Wpadka konsulatu RP w Chicago. Nobla dostał Wisław Szymborski?

Okazało się, że błędy na tajemniczym "Wisławie Szymborskim" się nie skończyły. Znajomi Rusinka zaczęli wytykać w komentarzach pod postem kolejne byki, które znaleźli w tekście. Sugerują one, że nazwiska polskich noblistek nie utrwaliły się w instytucji, ponieważ nagrodzona niedawno Olga Tokarczuk widniała we wpisie jako "Olga Tokarzuk".

replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk
replika medalu noblowskiego Olgi Tokarczuk
Przeczytaj także Medal noblowski Tokarczuk nie jest już najdroższy na aukcjach WOŚP. Jaki przedmiot jest najbardziej pożądany?

Michał Rusinek w rozmowie z Onetem wyjaśnił, skąd dowiedział się o niefortunnych pomyłkach konsulatu. Przyznał, że o wpadce poinformowała go podczas rozdania Paszportów Polityki sama Tokarczuk, która była nieco oburzona.

"

Powiedziała: "właśnie się dowiedziałam, że jestem pierwszą Polką-noblistką w dziedzinie literatury, bo przede mną był Wisław Szymborski". "

Mężczyzna podkreślił w wywiadzie, że takie błędy to kompromitacja, dlatego pozwolił sobie na publiczną publikację na ich temat. Uznał, że nie doszło tutaj jedynie do literówki, które często się zdarzają. Interwencja najwyraźniej się udała, ponieważ błąd na stronie został usunięty.

Zobacz też: Olga Tokarczuk z LEGO. Noblistka dostała własną figurkę 

Tagi: News