Pogoda
26.05.2020 15:32

Kontrowersyjne stwierdzenie w serialu Netfliksa. „Naziści nie zamierzali eksterminować Polaków”

Prawicowe środowiska oburzają się fragmentem serialu „Jeszcze nigdy” na Netfliksie, w którym pada odpowiedź na pytanie o 7 grup, jakie chcieli zgładzić naziści. Są hiszpańscy republikanie i społeczność queer, nie ma Polaków.

brama Aushwitz
foto: Shuttestosck

Netflix jest obecny w coraz większej liczbie domów na całym świecie, szczególnie jeśli przyjmie się, że opłacane konta są współdzielone między znajomymi. Serwis VoD ma więc ogromny zasięg, a co za tym idzie, odpowiedzialność za firmowane swoim logiem słowa.

Zdarza się, że w produkcjach dostępnych dla widzów znajdują się pomyłki, które wypaczają historię. Tak było w przypadku serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, na których nazistowskie obozy zostały pokazane na współczesnej mapie Polski, sugerując tym samym nasz udział w ich powstaniu i prowadzeniu.

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Premier Morawiecki napisał list do szefa Netflixa. Chodzi o serial "Iwan Groźny z Treblinki"

Teraz uwaga prawicowych aktywistów skupia się na serialu „Jeszcze nigdy”. W trakcie lekcji bohaterka pytana jest o 7 grup, które chcieli zgładzić naziści. Polaków nie wymieniono.

Kontrowersje wokół „Jeszcze nigdy” Netfliksa. Polacy nie wymienieni wśród grup, które chcieli zgładzić naziści

Fragment, który tak poruszył część internautów, można obejrzeć poniżej:

Z serialu „Jeszcze nigdy” można się dowiedzieć, że naziści chcieli eksterminować Żydów, niepełnosprawnych, masonów, hiszpańskich republikanów, społeczność queer, Świadków Jehovy oraz Romów. Polacy, których miliony zginęło podczas II wojny światowej, zostali przemilczani.

Z szacunków wynika, że w latach 1939-1945 zginęło 6 mln polskich obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi, a połowę Polacy pochodzenia słowiańskiego. W obozach koncentracyjnych zamordowano 3,5 mln naszych rodaków, prowadzono także czystki wśród inteligencji.

Polska została najbardziej dotknięta wojną: śmierć poniosło 220 osób na każde 1000. W przypadku USA ten wskaźnik wynosił 3,9, Wielkiej Brytanii 8, Francji 15, a ZSRR 116.

Zobacz także: Michael Karkoc: 100-letni emerytowany cieśla, zdemaskowany jako zbrodniarz wojenny 

Co myślicie o tym fragmencie?

Tagi: Netflix