Koreańczycy zaśpiewali "Marii Curie" w Warszawie: "Tworząc musical robiliśmy prezentacje z historii Polski" [WYWIAD]

05.07.2022 18:07
Musical "Marie Curie" Fot. Aleksandra Degórska / Antyradio.pl

Koreańczycy śpiewają o polskiej noblistce i robią to świetnie. Musical "Marie Curie" został obsypany wieloma nagrodami i w końcu polska publiczność mogła usłyszeć piosenki z tego spektaklu na żywo w Warszawie. 

Okazuje się, że Maria Skłodowska-Curie jest bardzo znana w Korei Płd, gdzie stworzono o niej nawet musical ''Marie Curie". Pierwsze pokazy odbyły się jeszcze w 2018 roku, zaś dwa lata później tytuł pojawił się w nowej odsłonie i podbił serca widzów. Podczas piątej edycji gali przyznania nagród Korea Musical Awards w Seulu spektakl otrzymał aż pięć statuetek. W końcu polska publiczność mogła usłyszeć piosenki z musicalu na żywo w wykonaniu obsady musicalu w ramach 22. Festivalu Ogrody Muzyczne. Miałam przyjemność porozmawiać z obsadą na temat tego, jak występuje się w kraju Marii Skłodowskiej-Curie. Kolejny raz okazało się, że chociaż dzielą nas tysiące kilometrów, to Koreę Płd. i Polską łączy więcej, niż byśmy się spodziewali. 

Polecamy

Koreańczycy zaśpiewali "Marii Curie" w Warszawie: "Tworząc musical robiliśmy prezentacje z historii Polski"

Jeszcze jesienią 2021 polska publiczność mogła obejrzeć zapis musicalu w warszawskiej kinotece. Wydawaćby się mogło, że spektakl o pierwiastkach może być nudny, ale jest zupełnie odwrotnie. Koreański musical "Marie Curie" opowiada historię znajomości Marii i Anny, ich pierwsze spotkanie zmienia los kobiet. Twórcy pięknie pokazali determinację Curie, która cały czas miała pod górkę - jako kobieta-naukowiec i emigrantka. Mimo wszystko, nigdy się nie poddała. W musicalu widzimy, jakich wyborów musiała dokonać i jaka była ich cena. Jestem pod wrażeniem, jak mądrą i silną była kobietą.

Okazuje się, że musicale nie muszą opowiadać tylko ckliwych historii o miłości, a mogą skupić się na bardzo ważnym temacie. Za scenariusz odpowiada Se Eun Choun, zaś za muzykę wyciskającą łzy kompozytor Jong Yoon Choi, spektakl wyreżyserował Tae Hyung Kim. Ekipa odpowiadająca za produkcję musicalu oraz obsada spektaklu pojawiła się 4 lipca 2022 w Warszawie, by w ramach 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne wraz z polskimi muzykami wykonać na żywo piosenki z musicalu "Marie Curie".

Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, która każdy utwór nagradzała głośnymi brawami. Na scenie zobaczyliśmy Sophie Kim, która wcieliła się w główną rolę, zaś Annę zagrały dwie aktorki - Bomsori Lee oraz Hieora Kim, która opowiedziała mi podczas spotkania po koncercie o tym, jak ważnym dla niej spektaklem jest musical o polskiej kobiecie:

Dla wszystkich Marie Curie jest znaną osobą, ale przede wszystkim jest kobietą. Jej historia zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Wcieliłam się w rolę Anny Kowalskiej, która mocno wspierała Marię i bardzo cieszę się z tej roli. Musical pokazuje siłę kobiet, które potrafią się wspierać i mogą daleko razem zajść. 

Koreańczycy słyną z perfekcjonalizmu, co potwierdziła Hieora Kim mówiąc mi, jak wyglądały przygotowania do spektaklu. Okazuje się, że wszystkie zaangażowane w musical osoby odrobiły lekcje z historii i kultury Polski:

Aktorzy, twórcy i cały zespół spotkał się razem, żeby zrobić research na temat historii oraz kultury Polski, nawet tworzyliśmy prezentacje na ten temat. Okazało się, że historia Korei i Polski ma wiele punktów wspólnych, co spowodowało, że emocjonalnie narodziła się pewna więź, zrozumieliśmy lepiej ten kraj. Dzięki musicalowi mogłam się nauczyć sporo o Polsce, a dzięki historii Marie Skłodowskiej-Curie dowiedziałam się, jakie są polskie kobiety.

Polecamy

Czy występ przed polską publicznością był stresujący dla koreańskiej aktorki? Podczas występu było widać radość na twarzach występujących oraz łzy wzruszenia:

Oczywiście obawialiśmy się, że nie uda nam się wystarczająco dobrze odwzorować polską kulturę przed warszawską publicznością. Ale też byliśmy dobrze przygotowani, bo dokładnie przestudiowaliśmy kulturę i historię Polski, staraliśmy się dać z siebie wszystko. Byliśmy podekscytowani tym koncertem, to była przyjemność móc zaśpiewać o Marii przed jej rodakami. 

Przepiękna muzyka, świetna gra aktorska, przystępne przedstawienie trudnej historii - jestem zaskoczona, jak ''Marie Curie" jest dobrym musicalem. Byłam ciekawa, jak Koreańczycy pokażą wybitną Polkę i okazuje się, że historia Curie to całkiem dobry materiał na musical. Oby takich ambitnych i przyjemnych dla ucha spektakli muzycznych powstawało jak najwięcej.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.