Koronawirus: co grozi za złamanie kwarantanny domowej?

11.03.2020 15:15
Koronawirus: co grozi za złamanie kwarantanny domowej? Fot. Damian Klamka/East News

Polski rząd wprowadza coraz drastyczniejsze środki mające zapobiegać wybuchowi epidemii COVID-19. Zamknięte zostały szkoły i kina, odwołano imprezy masowe w całej Polsce. Osoby, które miały styczność z chorymi, kierowane są na kwarantannę domową. Co grozi za jej złamanie?

Rząd w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 poszedł na całość. Żeby zminimalizować ryzyko wybuchu epidemii, premier podjął decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i uczelni wyższych oraz zawieszenia działania kin i teatrów.

Ma to zapobiegać gromadzeniu się w pomieszczeniu zamkniętym większej liczby osób, co stanowiłoby idealną sytuację do infekowania zdrowych przez chorych.

Przeczytaj także

Wraz z rosnąca z dnia na dzień liczbą potwierdzonych przypadków COVID-19 zwiększa się także liczba osób skierowanych na kwarantannę domową, która 10 marca 2020 przekroczyła 1000.

Izolowani od kontaktów ze społeczeństwem są osoby, które mają potwierdzoną styczność z chorym na COVID-19. Kwarantanna domowa trwa 14 dni, podczas której poddany jej obywatel nie powinien kontaktować się osobiście z innymi ludźmi ani opuszczać miejsca zamieszkania. Policja zadeklarowała, że będzie codziennie odwiedzać izolowane osoby i sprawdzać, czy stosują się do wszystkich zaleceń.

Kwarantanna domowa z powodu koronawirusa. Jak się zachowywać, co grozi za jej złamanie?

Zasady kwarantanny domowej są proste: objęta nią osoba nie powinna opuszczać wyznaczonego terenu ani spotykać się z innymi ludźmi. Jeśli jest to niemożliwe, powinien zostać utrzymany bezpieczny dystans, a dla zwiększenie bezpieczeństwa osoba podejrzewana o możliwość zarażenia COVID-19 powinna nosić maseczkę.

Przeczytaj także

Izolowany powinien także informować o zmianach w stanie zdrowia Państwową Inspekcję Sanitarną, ten punkt jednak w związku z codziennymi wizytami kontrolnymi policji (która pytać będzie także o zdrowie) można uznać za mniej ważny.

Złamanie zasad kwarantanny domowej zagrożone jest mandatem karnym w wysokości 5000 zł.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Co robić, żeby się nie zarazić? 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.