Koronawirus może zarazić nawet 70% ludności? Naukowcy nie mają wątpliwości

27.02.2020 15:39
Koronawirus może zarazić nawet 70% ludności? Naukowcy nie mają wątpliwości Fot. Shutterstock

Liczba przypadków śmiertelnych koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie przekroczyła 2800. Jak twierdzą naukowcy, chorobą można się zarazić nawet od osoby, która nie ma objawów. Niewykluczone, że wirus zostanie z nami na wiele miesięcy.

Od początku epidemii koronawirusa w Chinach na całym świecie odnotowano ponad 2800 zgonów z powodu wywoływanej przez niego choroby COVID-91.

Koronawirus może zarazić nawet 70% ludności?

Choroba COVID-19 przenosi się do kolejnych krajów, w tym wielu państw w Europie. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie we Włoszech. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), opublikowanych w dniu 26 lutego 2020 roku, koronawirus rozprzestrzenił się do ponad 30 krajów na całym świecie, a zakażeniu uległo łącznie 81 tys. osób.

Przeczytaj także

Wzrastającą liczbę przypadków choroby poza Chinami odnotowano także w Iranie i w Korei Południowej. Epidemię wykryto także w Bahrajnie, Kuwejcie, Iraku i Omanie. Jeśli w najbliższym czasie nie uda się opanować ognisk choroby, WHO prawdopodobnie zdecyduje się ogłosić stan pandemii. Na ten moment WHO nie używa słowa pandemia, by nie budzić niepotrzebnej paniki.

Koronawirusa SARS-CoV-2 nie uda się opanować i w ciągu roku zarazi on od 40 do 70 procent ludzkości

– uważa cytowany przez portal "The Atlantic" profesor Marc Lipsitch, epidemiolog z Uniwersytetu Harvarda.

Zdanie profesora popiera wielu naukowców. Są opinie, że wirus może z czasem rozejść się po świecie i towarzyszyć nam tak, jak wirus grypy.

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie zarażone osoby poważnie zachorują. W większości przypadków mogą przejść infekcję łagodnie, a nawet nie odczuwać żadnych konkretnych objawów.

Zobacz również: Zapomnijcie o koronawirusie. Inna choroba zbiera w Polsce śmiertelnie żniwo: 4 zgony i już 200 000 chorych w 15 dni
 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.