Pogoda
19.03.2020 10:44

Koronawirus: polskie wojsko wkracza do akcji. Będzie pilnować osób poddanych kwarantannie

18 marca 2020 roku w Polsce było już 22 000 osób objętych kwarantanną domową; 35 000 osób wracających do kraju z zagranicy zostało do niej zgłoszonych. Doglądaniem i niesieniem pomocy dla potencjalnie chorych zajmowała się do tej pory policja, teraz pomoże w tym wojsko.

żołnierze maszerujący w kolumnie
foto: Shutterstock

Jedynym skutecznym sposobem na wygranie z epidemią COVID-19 jest odcięcie koronawirusa SARS-CoV-2 od możliwości infekowania kolejnych osób. Z tego powodu zawieszono zajęcia w szkołach oraz graniczono działanie kin, kawiarni i restauracji. Im mniej ludzi spotka się w miejscach publicznych, tym mniej się zarazi.

Osoby, które miały styczność z osobami chorymi na COVID-19 lub podejrzewanymi o zachorowanie poddawane są trwającej 14 dni domowej kwarantannie. W tym czasie nie powinni opuszczać domów ani widywać się z innymi ludźmi, mają za to obowiązek informowania o swoim samopoczuciu i alarmować, gdy wykryją objawy wywoływane przez koronawirusa.

ulotka o koronawirusie
ulotka o koronawirusie
Przeczytaj także Koronawirus: co grozi za złamanie kwarantanny domowej?

Pieczę nad objętymi kwarantanną domową sprawuje policja: funkcjonariusze każdego dnia odwiedzają izolowanych, żeby dowiedzieć się czy ich stan nie uległ pogorszeniu, czy nie potrzebują pomocy w zakupieniu żywności lub innych produktów pierwszej potrzeby. Przy okazji sprawdzają, czy poddani kwarantannie jej nie łamią i przebywają w domu.

Posłuchaj podcastu

Nowe obowiązki sprawiły, że policja w żartobliwym poście na Facebooku zaapelowała, żeby z powodu koronawirusa wstrzymać wszelką przestępczą i niegodziwą działalność.

policjant w masce ochronnej przy radiowozie
policjant w masce ochronnej przy radiowozie
Przeczytaj także Policja poprosiła na Facebooku o zaprzestanie działań przestępczych i niegodziwych. Hit internetu

Za tym humorystycznym wpisem czai się gorzka prawda: policjanci z powodu epidemii COVID-19 mają za dużo pracy, by móc jej podołać. Z tego powodu z pomocą funkcjonariuszem przyjdzie wojsko.

Wojska Polskie pomoże Policji. Skontroluje przestrzeganie kwarantanny

O zaangażowaniu Wojska Polskiego do walki z koronawirusem powiadomił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W udostępnionym dokumencie czytamy, że pododdziały wojska będą wspierać policję „w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego”. Żołnierze mają pojawić się na przejściach granicznych i tam pomagać w obsłudze przekraczających ją osób, będą także kontrolować osoby poddane kwarantannie.

Z zapisów rozporządzenia wynika, że to nie jedyne czynności, jakie w ramach wspierania policji może podjąć wojsko. Możliwe więc, że żołnierze staną się codziennym widokiem w czasie epidemii COVID-19.

Jak podkreśla MON decyzja nie oznacza, że wojsko zostanie użyte by pilnować porządku w miastach.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 

Czy włączenie wojska do walki z koronawirusem to dobry pomysł?

Tagi: Newsy koronawirus