Koronawirus: polskie wojsko wkracza do akcji. Będzie pilnować osób poddanych kwarantannie

19.03.2020 10:44
Koronawirus: polskie wojsko wkracza do akcji. Będzie pilnować osób poddanych kwarantannie Fot. Shutterstock

18 marca 2020 roku w Polsce było już 22 000 osób objętych kwarantanną domową; 35 000 osób wracających do kraju z zagranicy zostało do niej zgłoszonych. Doglądaniem i niesieniem pomocy dla potencjalnie chorych zajmowała się do tej pory policja, teraz pomoże w tym wojsko.

Jedynym skutecznym sposobem na wygranie z epidemią COVID-19 jest odcięcie koronawirusa SARS-CoV-2 od możliwości infekowania kolejnych osób. Z tego powodu zawieszono zajęcia w szkołach oraz graniczono działanie kin, kawiarni i restauracji. Im mniej ludzi spotka się w miejscach publicznych, tym mniej się zarazi.

Osoby, które miały styczność z osobami chorymi na COVID-19 lub podejrzewanymi o zachorowanie poddawane są trwającej 14 dni domowej kwarantannie. W tym czasie nie powinni opuszczać domów ani widywać się z innymi ludźmi, mają za to obowiązek informowania o swoim samopoczuciu i alarmować, gdy wykryją objawy wywoływane przez koronawirusa.

Przeczytaj także

Pieczę nad objętymi kwarantanną domową sprawuje policja: funkcjonariusze każdego dnia odwiedzają izolowanych, żeby dowiedzieć się czy ich stan nie uległ pogorszeniu, czy nie potrzebują pomocy w zakupieniu żywności lub innych produktów pierwszej potrzeby. Przy okazji sprawdzają, czy poddani kwarantannie jej nie łamią i przebywają w domu.

Posłuchaj podcastu

Nowe obowiązki sprawiły, że policja w żartobliwym poście na Facebooku zaapelowała, żeby z powodu koronawirusa wstrzymać wszelką przestępczą i niegodziwą działalność.

Przeczytaj także

Za tym humorystycznym wpisem czai się gorzka prawda: policjanci z powodu epidemii COVID-19 mają za dużo pracy, by móc jej podołać. Z tego powodu z pomocą funkcjonariuszem przyjdzie wojsko.

Wojska Polskie pomoże Policji. Skontroluje przestrzeganie kwarantanny

O zaangażowaniu Wojska Polskiego do walki z koronawirusem powiadomił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W udostępnionym dokumencie czytamy, że pododdziały wojska będą wspierać policję „w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego”. Żołnierze mają pojawić się na przejściach granicznych i tam pomagać w obsłudze przekraczających ją osób, będą także kontrolować osoby poddane kwarantannie.

Z zapisów rozporządzenia wynika, że to nie jedyne czynności, jakie w ramach wspierania policji może podjąć wojsko. Możliwe więc, że żołnierze staną się codziennym widokiem w czasie epidemii COVID-19.

Jak podkreśla MON decyzja nie oznacza, że wojsko zostanie użyte by pilnować porządku w miastach.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.