Koronawirus powodem odwołania imprez masowych w Polsce? Jest apel Naczelnej Izby Lekarskiej

29.02.2020 12:28
Koronawirus powodem odwołania imprez masowych w Polsce? Jest apel Naczelnej Izby Lekarskiej Fot. Shutterstock

"Postawmy koronawirusowi tamę" - Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował apel do premiera o odwołanie imprez masowych w całym kraju.

Odwołanie wszelkiej maści imprez masowych to jeden z najpowszechniejszych i podstawowych sposobów walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. I choć do Polski wirus SARS-CoV-2 oficjalnie jeszcze nie dotarł, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował apel to premiera naszego kraju, o odwołanie wszystkich imprez masowych, w tym koncertów.

Koronawirus powodem odwołania imprez masowych w Polsce? Jest apel Naczelnej Izby Lekarskiej

Rządy krajów, do których dotarł koronawirus zwalczają jego rozprzestrzenianie się na różne sposoby. Jedną z metod jest właśnie odwołanie imprez masowych. Choć w naszym kraju nie odnotowano przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2, profilaktyka jest jak najbardziej wskazana. Z tego właśnie powodu pojawił się apel do premiera Mateusza Morawieckiego, wystosowany przez Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, Andrzeja Matyję.

Przeczytaj także

W apelu czytamy:

[...] w imieniu środowiska lekarskiego zwracam się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie naszych rekomendacji, by:

  • jak najszybciej został wprowadzony   zakaz organizacji imprez masowych,
  • nastąpiło odwołanie zbliżających się imprez, a także
  • zdecydowano o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia.

Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa – m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji – tym lepiej.

Z tego powodu zalecać należy też organizatorom wszelkich wydarzeń gromadzących licznych uczestników (m.in. spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów) ich odwołanie do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie. 

Byłaby to ważna, dodatkowa reakcja na wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia do wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa.

Skuteczne powstrzymanie koronawirusa wymaga radykalnych kroków. Postawmy mu tamę, póki jeszcze nie "zadomowił" się w naszym kraju.

Andrzej Matyja

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Pełną treść apelu znajdziecie na oficjalnej stronie Naczelnej Izby Lekarskiej

Przeczytaj także

Pozytywne rozpatrzenie apelu oznaczałoby odwołanie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset koncertów i innych tego typu wydarzeń. Jak zapewnił szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów, podczas porannej odprawy, premier Mateusz Morawiecki zlecił wojewodom analizę wszystkich zapowiedzianych i przygotowanych imprez masowych. Decyzja ma zapaść w ciągu kilkunastu godzin.

Zobacz też: Koronawirus może zarazić nawet 70% ludności? Naukowcy nie maja wątpliwości 

Natalia Nowecka - redaktor online Antyradio.pl
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.