Koronawirus utrzymuje się na powierzchni do 28 dni. Najdłużej na banknotach i ekranach telefonów
12.10.2020 15:39
Koronawirus utrzymuje się na powierzchni do 28 dni. Najdłużej na banknotach i ekranach telefonów Fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Australijscy naukowcy opublikowali najnowsze badania dotyczące koronawirusa. Wskazali, na jakich powierzchniach utrzymuje się najdłużej. 

Dzięki najnowszym badaniom australijskich naukowców wiemy dzisiaj, na jakich powierzchniach najdłużej utrzymuje się koronawirus. Jakie przedmioty powinniśmy czyścić i odkażać najczęściej?

Koronawirus. Gdzie utrzymuje się najdłużej?

Pandemia koronawirusa trwa. Ostatnie dni to kilka kolejnych rekordów zakażeń w naszym kraju. Obecnie w Polsce potwierdzono 130 210 przypadków zarażeń koronawirusem, 81 201 chorych wyzdrowiało, a 3 039 zmarło. Aktualnie przeszło 250 tysięcy Polaków przebywa na kwarantannie a 5 262 osoby wymagają hospitalizacji. Rząd wprowadził na terenie całego kraju żółtą strefę i nowe obostrzenia, aby opanować przyrost chorych.

Koronawirus. Najnowsze badania Australijczyków

Z kolei naukowcy na całym świecie pracują nad lekami oraz szczepionkami na koronawirusa. Specjaliści próbują również rozpoznać kolejne cechy i zachowania wirusa, aby skuteczniej chronić się przed nim przed wprowadzeniem na rynek szczepionki. Badacze z Australian Centre for Disease Preparedness w Geelong odkryli, że koronawirus może przetrwać aż 28 dni na powierzchniach, z którymi mamy do czynienia np. podczas korzystania z telefonów komórkowych.

Przeczytaj także

Wirus najdłużej przeżywa na wyświetlaczach smartfonów, stali nierdzewnej, winylu oraz banknotach. Jest w stanie przetrwać dłużej w niższych temperaturach, a jego przeżywalność na niektórych powierzchniach jest o 10 dni dłuższa niż wirusa grypy.

Jak czytamy na focus.pl, koronawirus podczas badań przetrwał dłużej na banknotach, niż plastikowych powierzchniach. Wirus lepiej znosi także gładkie, niż porowate podłoże.

Badania dotyczą pomieszczeń, które nie są narażone na działanie promieni UV. Na zewnątrz wirus będzie zachowywał się nieco inaczej.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.