Koronawirus w Łodzi. Senat ze specjalną sesją, Ministerstwo Zdrowia uspokaja

27.02.2020 14:07
izolatka na oddziale zakaźnym|undefined Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Polskie media donoszą, że u 25-latki z Łodzi stwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Łodzianka spędziła miesiąc w Tajlandii, a po powrocie do Polski z powodu złego samopoczucia zgłosiła się do szpitala.

Informację podał „Express Ilustrowany”, powołując się na dwa niezależne źródła. Gazeta dodaje, że wszystkie lokalne instytucje samorządowe, z wyłącznikiem rzecznika wojewody, mają całkowity zakaz wypowiadania się o koronawirusie.

Radio Łódź z kolei doniosło, że zbadano 3 geny na obecność SARS-CoV-2, z czego jeden dał rezultat pozytywny. Próbki zostały przekazane Zakładowi Higieny w Warszawie, który przeprowadzi ponowny test. Jego wyniki będą znane w ciągu 3 dni.

Przeczytaj także

Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny z Łodzi, zapowiedział że do omówienia niebezpieczeństwa dotyczącego odkrycia koronawirusa w Polsce dojdzie na posiedzeniu Senatu.

Koronawirus w Łodzi. Ministerstwo Zdrowia zaprzecza

SARS-CoV-2 postrzegany jest przez Światową Organizację Zdrowia jako ogromne zagrożenie. Nowy rodzaj koronawirusa pochodzących z Chin ma potencjał do wywołania światowej pandemii, jako że bardzo efektywnie przenosi się na nowe osoby. Jest groźny zwłaszcza dla osób starszych oraz mających problemy z układem oddechowym.

W Europie największy problem z SARS-CoV-2 mają Włochy, gdzie doliczono się już ponad 200 infekcji. Potwierdzone przypadku choroby COVID-19 wykryto także w innych krajach UE.

Ministerstwo Zdrowia oficjalnie zaprzecza doniesieniom medialnym.

W Senacie informacje na temat sprawy przekazywał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Senat podał też oficjalnie liczbę osób, które są w Polsce obserwowane w związku z podejrzeniem koronawirusa SARS-CoV-2.

Z danych WHO wynika, że w okresie od 1 stycznia do 26 lutego 2020 na całym świecie doszło do 81 000 przypadków COVID-19, z czego 381 w Europie. 2763 osoby zmarły.

Zobacz także: Miasto duchów. Tak wygląda teraz Wuhan, w którym odkryto koronawirusa 2019-nCoV [WIDEO] 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.