Koronawirus w Polsce. Co robić, żeby się nie zarazić?

04.03.2020 09:19
Koronawirus w Polsce. Co robić, żeby się nie zarazić? Fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała poradnik, którego stosowanie zminimalizuje ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. Po oficjalnym potwierdzeniu występowania choroby w Polsce stosować się do tych instrukcji powinni wszyscy Polacy.

Koronawirus SARS-CoV-2 trafił do Polski. O klejnych potwierdzonych przypadach choroby informuje Ministerstwo Zdrowia.

Pierwszy pacjent, u którego potwierdzono zakażenie, miał najprawdopodobniej styczność z koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech. Mężczyzna został odizolowany od otoczenia w szpitalu w Zielonej Górze, osoby które miały z nim styczność zostały poddane kwarantannie. Kolejne przypadki zdiagnozowano we Wrocławiu, Szczecinie i Ostródzie.

Przeczytaj także

W świetle tych informacji priorytetem dal każdego Polaka powinno stać się przestrzeganie zasad przygotowanych przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. W pięciu prostych punktach zawarto porady, które pozwolą zminimalizować ryzyko zakażenia się COVID-19, nawet w przypadku spotkania osoby chorej.

Koronawirus w Polsce. Jak uchronić się przez zakażeniem?

W przypadku profilaktyki zakażenia SARS-CoV-2 ważne jest oddzielenie faktów od mitów. Dlatego już na samym początku trzeba zdać sobie sprawę, że stosowanie maseczek nie ma sensu, a na dodatek może przynieść więcej szkód, niż pożytku.

Przeczytaj także

Prawdziwie pomocne mogą być za to wytyczne WHO. Co radzi Światowa Organizacja Zdrowia?

1. Często i dokładne myj ręce

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się droga kropelkową. Wydychany jest przez chorych podczas mówienia, kichania i kasłania, a następnie osiada na powierzchniach przedmiotów, gdzie może czekać na kontakt z nową osobą nawet przez dwa tygodnie.

Dlatego powinniśmy często i dokładnie myć ręce, najlepiej nie tylko mydłem, lecz także środkiem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu.

Jeśli koronawirus SARS-Cov-2 będzie znajdować się na rękach, ryzyko zarażenia się COVID-19 bardzo wzrasta. Dlatego, oprócz mycia, WHO ma kolejną poradę.

2. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Do zakażenia dochodzi, gdy SARS-CoV-2 dostanie się do wnętrza organizmu. Koronawirus, który znajdzie się na dłoniach po dotykaniu przedmiotów w miejscach publicznych (na przykład w komunikacji zbiorowej), może zostać przetransportowany przez usta, nos lub oczy.

Dlatego, oprócz stosowania częstego mycia rąk, należy ograniczyć do minimum kontakt dłoni z twarzą.

Posłuchaj podcastu

3. Zachowaj bezpieczny dystans

WHO zaleca stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Jeśli znajdziemy się w bezpośredniej bliskości osoby kaszlącej lub kichającej, należy wycofać się na odległość minimum 1 metra.

Ograniczy to ryzyko bezpośredniego i pośredniego kontaktu z aerozolem biologicznym, w którym może znajdować się koronawirus SARS-CoV-2.

Po każdym takim spotkaniu warto, jak wskazuje punkt pierwszy, dokładnie umyć ręce. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba z objawami COVID-19 rzeczywiście była chora, można zastanowić się nad zmianą ubrania, na którym mógł osiąść koronawirus.

4. Dbaj o prawidłowe nawyki

Jeśli czujemy się chorzy, powinniśmy zachowywać się tak, jak gdybyśmy złapali COVID-19 – nawet, jeśli nie jest to prawdą. Wykształcenie odpowiednich nawyków wśród Polaków pozwoli zminimalizować ryzyko wybuchu epidemii.

Jeśli kichamy lub kaszlemy, powinniśmy zakrywać usta i nos łokciem (żeby nie ryzykować osadzenia się koronawirusa na dłoniach) lub chusteczką, która następnie trzeba wyrzucić, a ręce dokładnie wymyć.

Im więcej Polaków będzie stosować się do wytycznych WHO, tym mniej osób zakazi się w naszym kraju COVID-19. Dla dobra swojego oraz swoich bliskich przekaż te porady jak największej liczbie znajomych. W ten sposób chronisz siebie i pomagasz walczyć z ryzykiem wybuchu epidemii.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia, COVID-19 powoduje śmierć u 3,4% zarażonych osób, w większości osób starszych i mających problemy z układem oddechowym.

Zobacz także: Allegro usuwa zbyt drogie oferty związane z koronawirusem. O ile zgłoszą je użytkownicy 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.