Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe obostrzenia. Co się zmieni od grudnia?

29.11.2021 14:48
Adam Niedzielski nowe obostrzenia Fot. byszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Sprawdźcie, jakie obostrzenia wprowadza Ministerstwo Zdrowia, by walczyć z pandemią koronawirusa.

29 listopada 2021 odbyła się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który poinformował, że w związku nowym wariantem wirusa omikrom wprowadzony zostaje w Polsce pakiet alertowy obostrzeń.

Polecamy

Koronawirus w Polsce: Nowe obostrzenia. Co się zmieni od grudnia? 

Jak podaje PAP, nowe obostrzenia będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Co się zmieni? Dotychczasowy limit 75 proc. obłożenia zmienia się na 50 proc. i dotyczy on m.in. instytucji kultury, kościołów, hoteli i lokali gastronomicznych. Co więcej, na weselach, komuniach, imprezach i dyskotekach będzie obowiązywać limit 100 osób.

Natomiast na wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi zostanie wprowadzony limit 250 osób. W siłowniach, centrach fitness i muzeach na 15 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba.

Polecamy

Adam Niedzielski ogłosił również obostrzenia dotyczące podróży:

Wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane przez Europejską Agencję ds. Kontroli Zakażeń. Na liście: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe - powiedział w poniedziałek misnister zdrowia Adam Niedzielski. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużona kwarantannę do 14 dni.

Co więcej ogłoszono, że :

Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni dla osób, które podróżują do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Możliwość zwolnienia ich z kwarantanny - od 8. dnia po teście PCR

Minister wytłumaczył, że obecnie jesteśmy w sytuacji, że liczba zachorowań powoli zmniejsza się. W dwóch województwach: lubelskim i podlaskim mamy do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń. Natomiast na Mazowszu, które "często przesądza o nowych trendach", widać, że IV fala hamuje, a w pozostałych regionach "mamy kontynuację wzrostu".

Osoby zaszczepione nie będą podlegać kwarantannie. 29 listopada w Polsce stwierdzono 13115 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 18 osób.

Polecamy
Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.