Koronawirus: wszystkie szkoły, przedszkola i uniwersytety w Polsce zostały zamknięte. Co mają zrobić rodzice?

11.03.2020 10:31
Koronawirus: wszystkie szkoły, przedszkola i uniwersytety w Polsce zostały zamknięte. Co mają zrobić rodzice? Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W związku z zagrożeniem epidemią wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroby COVID-19 rząd podjął decyzję o odwołaniu zajęć w szkołach, przedszkolach i uczelniach wyższych w całej Polsce na 2 tygodnie. Dzieci mają zostać w domach.

Polska zaczęła prowadzić z koronawirusem SARS-CoV-2 wojnę totalną. Premier Mateusz Morawiecki poinformował właśnie, że w ramach działań zapobiegawczych prowadzonych przeciw COVID-19 szkoły, przedszkola i instytucje publiczne w całym kraju zostają zamknięte w dniach 12-25 marca 2020.

Dzieci często przechodzą COVID-19 bezobjawowo, co sprawia, że stają się niezwykle groźnymi nosicielami koronawirusa SARS-CoV-2. Podejrzewa się, że to właśnie szkoły miały ogromny wkład w wybuch epidemii choroby we Włoszech.

Przeczytaj także

Premier Morawiecki stwierdził, że polskie służby doskonale zdają egzamin w obliczu tak dużego zagrożenia:

Jest dla nas jasne, że koronawirus i ta epidemia może stać się bardzo groźna, dlatego działać szybko i z pewnym wyprzedzeniem tam, gdzie się tylko da. Widać wyraźnie, że Polska stosuje dobrą, bardzo dobrą strategię. 

Premier dodał, że dla dobra Polaków podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych:

Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, a takimi są placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku.

 

Szkoły, przedszkola i uniwersytety zamknięte z powodu koronawirusa w dniach 12-25 marca 2020

Szkoły i przedszkola mają zostać zamknięte w poniedziałek 16 marca 2020. Morawiecki poinformował jednak, że już od 12 marca 2020 nie będą się w nich odbywać zajęcia edukacyjne.

Premier zaapelował, żeby nie traktować zawieszenia zajęć jako czasu wolnego i pozostawać w domu:

Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluje o odpowiedzialność.

Rodzice nie zostaną pozostawienie z dziećmi sami: premier zapowiedział dodatkowy zasiłek opiekuńczy:

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.