„Koronawirus zamienia ludzi w zombie”. Interweniowało Ministerstwo Zdrowia

03.02.2020 10:48
„Koronawirus zamienia ludzi w zombie”. Interweniowało Ministerstwo Zdrowia Fot. Shutterstock

Malezja walczy nie tylko z potencjalną epidemią koronawirusa 2019-nCoV, lecz także z dezinformacją i fake newsami dotyczącymi zagrożenia. Ministerstwo Zdrowia tego kraju w oficjalnym komunikacie poinformowało obywateli, że nie ma niebezpieczeństwa przemiany przez chorobę w prawdziwego zombie.

Koronawirus 2019-nCoV od tygodnie jest głównym tematem w mediach oraz dyskusjach w internecie. Na temat choroby pojawiło się wiele nieporozumień o fałszywych informacji. Wirus jest groźny, ale jest to zazwyczaj w publikacjach wyolbrzymiane.

Doprowadza to do sytuacji, gdy na temat 2019-nCov wypowiadają się zupełni laicy, powielając fałszywe informacje znalezione w sieci lub, co gorsza, rozsiewając własne. Media społecznościowe starają się aktywnie przeciwdziałać rozpowszechnianiu fake newsów na temat koronawirusa i z tego powodu za podawanie nieprawdziwych informacji na temat sposobów leczenia konto w serwisie YouTube stracił Jerzy Zięba.

Przeczytaj także

W Malezji za zrobienie porządku z osobami publikującymi fake newsy na temat koronawirusa wziął się rząd. Doszło już do pierwszych aresztowań internautów, którym grozi kara finansowa i nawet rok więzienia. Równocześnie tamtejsze Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię informacyjną w internecie. W jednym z wpisów resort wytłumaczył, że 2019-nCov wcale nie zamienia ludzi w zombie.

Koronawirus nie zmienia w zombie. Rząd Malezji uspokaja obywateli

W Malezji stwierdzono oficjalnie 8 przypadków zarażenia koronawirusem. Wszystkie zainfekowane osoby to obywatele Chin.

Lęk przed chorobą sprawił, że tamtejsi internauci zaczęli przekazywać sobie coraz bardziej sensacyjne informacje o 2019-nCov. Wśród nic znalazło się między innymi przekonanie, że na świecie doszło do apokalipsy zombie i jedynym sposobem na przeżycie jest rzucenie wszystkiego i pojechanie w Bieszczady.

Przeczytaj także

Malezyjskie Ministerstwo Zdrowia postanowiło wyjaśnić obywatelom podstawowe kwestie dotyczące koronawirusa. Zamieściło między innymi informacje, że choroba nie zamienia w żywe trupy.

Resort dorzucił także zweryfikowane dane na temat śmiertelności choroby, która szacowana jest obecnie na 2-3%. To znaczne mniej, niż w przypadku wcześniejszych głośnych zagrożeń, które zdołano opanować.

Zainfekowanie wirusem MERS-CoV okazywało się bowiem śmiertelne 10 razy częściej (w 34% przypadków), zarażenie SARS kończyło się śmiercią dla 10% pacjentów.

Zobacz także: Przesyłki z AliExpress: Czy paczki z Chin mogą zawierać śmiertelnego koronawirusa? 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.