Pogoda
02.07.2020 16:26

Korzystając z bankomatu można się nieźle zdziwić. NBP skierował do nich nowy rodzaj banknotów

Jeśli wypłacanie w bankomacie pieniądze, musicie liczyć się z możliwością otrzymania do rąk zupełnie nowego banknotu, który co prawda został wprowadzony do obiegu jeszcze w 2017 roku, jednak z powodu nominału nie zdobył sobie popularności i tak naprawdę mało kto go widział.

bankomat
foto: Shutterstock

Pieniądze jak mało co budzą wyjątkowo żywe emocje. Dlatego też podczas korzystania z bankomatu można teraz przeżyć szok, gdy zamiast znajomych nominałów otrzymamy banknot, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy na oczy.

Nie będzie to co prawda arcyciekawe, prawdziwe polskie euro pod postacią banknotu o nominale 0, ale za to staje rosnącej wartości kolekcjonerskiej, lecz nasze poczciwe złote, niespodzianka może być jednak podobna.

polski banknot 0 euro
polski banknot 0 euro
Przeczytaj także Polski banknot o nominale 0 euro trafi do obiegu. Może być warty fortunę

Banknot, który zadebiutował w bankomatach, został wyemitowany w 31 255 618 sztukach (stan na 29 czerwca 2020 roku), czyli teoretycznie po jednym na każdego dorosłego Polaka. Trudno jednak będzie wam znaleźć kogoś, kto faktycznie miał go w ręku.

Do bankomatów trafiły banknoty o nominale 500 zł. Dostaniemy go także na poczcie

500-złotówki trafiły do „wybranych bankomatów”, z czasem ich powszechność będzie zapewne wzrastać. Z komunikatu NBP wynika ponadto, że 500 zł „w jednym papierku” możemy otrzymać także wypłacając pieniądze w bankach lub na poczcie.

"

Banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców. Można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce. Banknoty 500 zł dostępne są teraz w wybranych bankomatach oraz w kasach banków i Poczty Polskiej SA. "

bankomat_500_zl_02

Jak poinformował Euronet, 500-złotówki znalazły się w kilkunastu urządzeniach na terenie całego kraju; jego obecność ma być rotacyjna i co jakiś czas się zmieniać.

Zobacz także: Co się stanie, gdy spróbujesz skopiować pieniądze na drukarce? [WIDEO]

Widzieliście banknot 500 zł?