Pogoda
24.04.2019 11:51

Korzystasz z antywirusa? Po nowej poprawce do Windows komputer może Ci się nie uruchomić

Microsoft ostrzega – nowa aktualizacja Windows sieje spustoszenie wśród użytkowników popularnych programów antywirusowych. Wszystko wygląda dobrze do chwili restartu okienek – po ponownym uruchomieniu system „przestaje odpowiadać”.

ekran logowania Windows 7
foto: zrzut ekranu

Problem dotyczy starszych wersji Windows - 7, 8.1, Server 2008 R2, Server 2012 oraz Server 2012 R2, na których zainstalowane są programy antywirusowe wybranych producentów. We wszystkich przypadkach twórcy okienek informują o wykryciu takiego samego zachowania.

"

Microsoft i producent oprogramowania zabezpieczającego zidentyfikowali problem z antywirusem, który może doprowadzić do zawieszenia się systemu po restarcie w wyniku zainstalowania kwietniowej aktualizacji bezpieczeństwa. "

Kłopoty mogą dotknąć użytkowników oprogramowania Sophos, Avira, ArcaBit, Avast i McAfee. We wszystkich przypadkach objawy są identyczne – system działa prawidłowo do chwili restartu i zastosowania poprawek, a następnie zwalnia i przestaje odpowiadać na komendy.

Niektórzy użytkownicy mogą zobaczyć ekran logowania – albo jednak nie da się z niego skorzystać, albo na uwierzytelnienie zostanie przeprowadzone po „dłuższym okresie czasu”. Według raportów, może to być nawet kilkanaście godzin.

komputer z Windows 7
komputer z Windows 7
Przeczytaj także Korzystasz z Windows 7? Microsoft zaleca kupno nowego komputera

Kwietniowe aktualizacje Windows mogą odciąć dostęp do komputerów z antywirusem

Większość producentów antywirusów dotkniętych przez aktualizację Windows opracowała już poprawki zapobiegające blokowaniu systemu – zaleca się zainstalowanie ich przed wyłączeniem lub zrestartowaniem komputera z wgranymi kwietniowymi aktualizacjami systemu.

Jeśli jest już na to za późno – do systemu Windows można dostać się korzystając z opcji uruchomienia w trybie awaryjnym, co pozwala na zaktualizowanie oprogramowania antywirusowego i powrót do normalnego korzystania z okienek.

Zobacz także: >> Paint uratowany. Microsoft nie wyrzuci go z Windows <<

Problem nie dotyczy użytkowników Windows 10 – wgranie kwietniowej aktualizacji systemu nie powoduje żadnych kłopotów z antywirusami.

Z którego Windowsa korzystasz?

Tagi: Komputery Microsoft