Pogoda
19.01.2018 10:57

Kościół wchodzi w XXI wiek – taca z płatnościami zbliżeniowymi

Coraz więcej osób nie nosi ze sobą gotówki, korzystając z wygodnych płatności kartą lub telefonem. Chcąc umożliwić im wspieranie świątyni, paryski kościół wprowadził wpłacanie ofiar zbliżeniowo.

Kościół wchodzi w XXI wiek – taca z płatnościami zbliżeniowymi
foto: kadr z wideo

Z daleka taca płatnicza wygląda jak swój zwykły, używany na każdej mszy kuzyn. Różnice widać dopiero, gdy spojrzy się na nią z góry.

Technologia zaszyta w wiklinie

Taca jest bowiem zabudowana, a na wierzchu znajdują się dwa moduły - ekran dotykowy oraz czytnik zbliżeniowy.

Zasada działania jest prosta – na ekranie wybiera się jedną z predefiniowanych wartości ofiary (może to być 2, 3, 5 lub 10 euro), a następnie trzeba tylko przyłożyć kartę lub telefon. Proces odbywa się błyskawicznie, gdyż wysokość sum nie wymaga zatwierdzania transakcji za pomocą PIN-u.

Jak się okazało, sama taca nie jest zbyt skomplikowana – tak naprawdę składa się z dwóch urządzeń. Rolę wyświetlacz dotykowego pełni smartfon, który jest podłączony kablem do znajdującego się obok modułu zbliżeniowego. Specjalna aplikacja pozwala wybrać wysokość datku, wskazuje strzałką gdzie należy zbliżyć kartę lub telefon z NFC i wyświetla podziękowania po zakończeniu transakcji.

Wizerunkowe płatności zbliżeniowe

Ukrycie urządzenia w tradycyjnej tacy ma wielopoziomowe znaczenie wizerunkowe – dla niektórych wiernych widok osoby krążącej ze zwykłym terminalem płatniczym po kościele byłby zapewne szokujący.

Zbieranie ofiar mogłoby się także kojarzyć po prostu z płaceniem za zakupy, co zapewne pobudziłoby dyskusję na temat komercjalizacji Kościoła – a temat ten, jak w Polsce mógł przekonać się chociażby Dr Misio, jest wyjątkowo delikatny, żeby nie powiedzieć drażliwy.

Z drugiej strony, kapłani starają się zaprząc nowe technologie do ewangelizacji wiernych - w Niemczech można na przykład korzystać z sieci darmowych kościelnych hot-spotów noszących nazwę godspotów.

Rzucalibyście na taką tacę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety