Pogoda
15.06.2020 12:31

Kosmiczny lodowiec istnieje? Międzygwiezdny przybysz Oumuamua zdradził swoje pochodzenie

Oumuamua to obiekt, który przybył do Układu Słonecznego spoza jego granic. Od kilku lat wzbudza ogromne kontrowersje w naukowym świecie. Początkowo istniały różne teorie na temat "pozaziemskiego cygara". Sądzono nawet, że to zagubiony statek kosmiczny obcych.

Kosmiczny lodowiec
foto: M. KORNMESSER /AFP/EAST NEWS

Oumuamua została odkryta w 2017 roku. Jedna z naukowych teorii twierdziła wtedy, że jest to tylko mały fragment większego obiektu, na przykład asteroidy, który uległ oderwaniu na skutek uderzenia.

Poznaliśmy nowe informacje o międzygwiezdnym przybyszu

Dziwny twór ma niezwykle wydłużony kształt niespotykany wśród znanych ciał w Układzie Słonecznym, a jego powierzchnia jest w ciemnoczerwonym kolorze. Co najdziwniejsze, szczegółowe badania wykazały, że obiekt obraca się i porusza z bardzo dużą prędkością (nawet 87 kilometrów na sekundę).

Oumuamua
Oumuamua
Przeczytaj także Oumuamua jest statkiem obcych? Naukowcy z Harvardu wyjaśniają teorię

Tajemniczy twór cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem naukowców. Ostatnie badania przeprowadzone przez Darryla Seligmana z Uniwersytetu w Chicago i Gregora Laughtona z Uniwersytetu w Yale sugerują, że mamy tutaj do czynienia z czymś podobnym do góry lodowej. Jest to po prostu zamarznięty wodór przemierzający kosmos.

Kosmiczny lodowiec może mieć więc sporo wspólnego z górami lodowymi, które mamy na Ziemi. Naukowcy są zdania, że podobnych obiektów zbudowanych z zamarzniętego wodoru w galaktyce może być więcej.

Jednak Oumuamua jest wyjątkowym obiektem w skali Układu Słonecznego, który przyleciał z zewnątrz. I prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, skąd pochodzi.

Tagi: Technologia Astronomia