Kosmiczny lodowiec istnieje? Międzygwiezdny przybysz Oumuamua zdradził swoje pochodzenie

15.06.2020 12:31
Kosmiczny lodowiec istnieje? Międzygwiezdny przybysz Oumuamua zdradził swoje pochodzenie Fot. M. KORNMESSER /AFP/EAST NEWS

Oumuamua to obiekt, który przybył do Układu Słonecznego spoza jego granic. Od kilku lat wzbudza ogromne kontrowersje w naukowym świecie. Początkowo istniały różne teorie na temat "pozaziemskiego cygara". Sądzono nawet, że to zagubiony statek kosmiczny obcych.

Oumuamua została odkryta w 2017 roku. Jedna z naukowych teorii twierdziła wtedy, że jest to tylko mały fragment większego obiektu, na przykład asteroidy, który uległ oderwaniu na skutek uderzenia.

Poznaliśmy nowe informacje o międzygwiezdnym przybyszu

Dziwny twór ma niezwykle wydłużony kształt niespotykany wśród znanych ciał w Układzie Słonecznym, a jego powierzchnia jest w ciemnoczerwonym kolorze. Co najdziwniejsze, szczegółowe badania wykazały, że obiekt obraca się i porusza z bardzo dużą prędkością (nawet 87 kilometrów na sekundę).

Przeczytaj także

Tajemniczy twór cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem naukowców. Ostatnie badania przeprowadzone przez Darryla Seligmana z Uniwersytetu w Chicago i Gregora Laughtona z Uniwersytetu w Yale sugerują, że mamy tutaj do czynienia z czymś podobnym do góry lodowej. Jest to po prostu zamarznięty wodór przemierzający kosmos.

Kosmiczny lodowiec może mieć więc sporo wspólnego z górami lodowymi, które mamy na Ziemi. Naukowcy są zdania, że podobnych obiektów zbudowanych z zamarzniętego wodoru w galaktyce może być więcej.

Jednak Oumuamua jest wyjątkowym obiektem w skali Układu Słonecznego, który przyleciał z zewnątrz. I prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, skąd pochodzi.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.