Pogoda
09.02.2017 09:01

Krakowscy policjanci otrzymali maski antysmogowe

Na wdychanie szczególnie dużej ilości niebezpiecznych substancji narażeni są mieszkańcy małopolski. Dlatego w trosce o swoich pracowników Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie zakupiła maski antysmogowe.

Krakowscy policjanci otrzymali maski antysmogowe
foto: policja.pl

Jak poinformowali funkcjonariusze – półmaski przeciwpyłowe służą do zabezpieczania układu oddechowego przed wdychaniem uciążliwych pyłów PM 10, PM 2,5 oraz PM 0,3. Jest to więc odpowiedź na zjawisko smogu. Przy czym warto zaznaczyć, że każdy policjant może sam zdecydować o tym, czy chce taką maskę nosić w trakcie pełnienia obowiązków służbowych, czy też nie.

Każda maska przeznaczona jest do wielokrotnego użytku. Składa się między innymi z wielowarstwowego materiału filtracyjnego i zaworu wydechowego. Sprzęt klasyfikuje się do wymiany wtedy, gdy nastąpi wzrost oporów oddychania.

Docelowo policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji, komend miejskich policji w Krakowie i Nowym Sączu, komend powiatowych w Nowym Targu i stolicy małopolski otrzymają ich łącznie 4000. Skorzystać z masek będą mogli w pierwszej kolejności funkcjonariusze pełniący służbę na ulicy – między innymi z ruchu drogowego, prewencji oraz pionu kryminalnego. Już teraz na terenie Krakowa będzie można spotkać policjantów noszących maski – wydana została bowiem pierwsza transza 1800 sztuk.

Szacuje się, że co roku około 7 milionów ludzi na całym świecie umiera przez powikłania spowodowane zanieczyszczonym powietrzem, co stanowi 8. globalną przyczynę zgonów. Dla porównania – w tym samym czasie na wszystkich drogach kuli ziemskiej w wypadkach ginie łącznie około 1,2 miliona osób.

O problemie zanieczyszczonego powietrza jest coraz głośniej. Miasta na całym świecie starają się wdrażać rozwiązania mające przyczynić się do zniwelowania tego problemu. Wiele z nich zdecydowało się na wprowadzenie restrykcji dla kierowców. Madryt z kolei dodatkowo zajmuje się realizacją projektu zakładającego wyposażenie autobusów w ogrody na dachach.

W Polsce już od jakiegoś czasu dyskutuje się nad pomysłem wprowadzenia ograniczeń dla starych aut w Polsce. Tym samym wprowadzone miałyby zostać specjalne strefy niskoemisyjne. Jak wynika z raportu Climate Action Tracker – konieczne jest szybkie działanie w celu poprawy jakości powietrza.

Tagi: News