Pogoda
27.07.2016 13:02

Kres miniaturyzacji nastąpi w 2021 roku

Opublikowany został oficjalny raport 2015 International Technology Roadmap for Semiconductors stowarzyszenia Semiconductor Industry Association, według którego czeka nas szereg zmian.

Kres miniaturyzacji nastąpi w 2021 roku
foto: materiały prasowe

Prognozy sugerują, że po 2021 roku nie będzie już dłużej ekonomicznie pożądane, by firmy próbowały wciąż zmniejszać rozmiary tranzystorów w mikroprocesorach. Zamiast tego, producenci sięgną po inne metody zwiększania gęstości tranzystorów. Mowa w tym miejscu między innymi o trzecim wymiarze – o dodawaniu kolejnych warstw w pionie. Tzw. segmenty pamięci flash NAND – w których wykorzystano tego typu rozwiązania – podbijają już rynek dysków SSD.

Analitycy zwracają również uwagę na to, że na globalnym rynku w 2001 roku działało 19 konkurencyjnych firm, podczas gdy dzisiaj zdominowały go cztery największe – Intel, TSMC, Samsung i GlobalFoundries. Mogą one komunikować się bezpośrednio z innymi przedsiębiorstwami, które dostarczają im niezbędne wyposażenie i materiały, pomijając przy tym kontakt z konkurentami.

Zmienił się także pewien układ. Warunki na rynku dyktują w dzisiejszych czasach przede wszystkim klienci oraz projektanci, do których firmy siłą rzeczy muszą się dostosowywać. To oznacza, że branża jest sterowana od dołu do góry, a nie na odwrót, jak to było dotychczas – zauważają eksperci.

Twórcy raportu również uważają, że kres miniaturyzacji nie jest równoznaczny z tym, że prawo Moore’a przestanie obowiązywać, chociażby dlatego, że nie ma w nim mowy o miniaturyzacji jako takiej, tylko liczbie tranzystorów podwajanej co dwa lata. Wszystko rozchodzi się o pieniądze. Znacznie bardziej ekonomicznym podejściem będzie projektowanie struktur trójwymiarowych. Nim jednak to nastąpi, ITRS przewiduje, że największe firmy w tej branży zrobią odwrót od struktur FinFET.

Niezależnie od tego, jaki kierunek obiorą producenci, jedno jest pewne – każda kolejna generacja sprzętu będzie znacznie wydajniejsza. I jak zawsze, po dwóch latach właściciel topowego wtenczas sprzętu będzie mógł jedynie wspominać czasy jego świetności.

A Wy co sądzicie o tym raporcie?

Tagi: Duperele