Królowa Elżbieta II przygotowała przemówienie na wypadek wybuchu III wojny światowej. Co zawiera?

07.03.2022 11:25
 Królowa Elżbieta II przygotowała przemówienie na wypadek wybuchu III wojny światowej. Co zawiera? Fot. Photoshot/REPORTER

Do sieci wyciekło przemówienie królowej Elżbiety II, które miałaby wygłosić w przypadku wybuchu III wojny światowej. Co zawiera?

Jak informują brytyjskie media, królowa Elżbieta II ma przygotowane przemówienie na wypadek wybuchu III wojny światowej. Co w nim jest zawarte?

Przemówienie Elżbiety II na wypadek wybuchu III wojny światowej

Królowa Elżbieta II przygotowała przemówienie na wypadek wybuchu III wojny światowej. Jednak nie stało się to pod wpływem obecnej sytuacji na Ukrainie. Monarchini stworzyła je bowiem cztery dekady temu. Ponure przesłanie zostało napisane w 1983 roku, w szczytowym okresie zimnej wojny, a ujawnione w 2013 roku.

Polecamy

Cytaty przemówienia, które wyciekły do brytyjskich mediów nawiązują do II wojny światowej i są bardzo poruszające. Królowa wspomina między innymi moment, kiedy wspólnie z nieżyjącą już siostrą, księżniczką Małgorzatą, słuchały przemówienia ich ojca. Król Jerzy VI wygłosił je z powodu wybuchu II wojny światowej.

Nigdy nie zapomniałam smutku i dumy, które czułam, gdy z siostrą słuchałyśmy inspirujących słów mojego ojca w ten pamiętny dzień w 1939 roku. Ale niezależnie od tego, jakie grozy czyhają na nas wszystkich, cechy, które pomogły utrzymać naszą wolność w nienaruszonym stanie w tym smutnym stuleciu, staną się naszą siłą.

- czytamy we fragmencie cytowanym przez portal Honey Nine.

Elżbieta II skierowała także apel, by w obliczu zagrożenia pomagać słabszym i samotnym.

To nie żołnierzem z karabinem, ani nawet lotnik latający po niebie nad naszymi miastami i miasteczkami, jest wrogiem, tylko śmiercionośna siła nadużywanej technologii. Dlatego moje przesłanie do was jest prost: pomóż tym, którzy nie mogą sobie pomóc, daj pocieszenie samotnym i bezdomnym i pozwól swojej rodzinie stać się ogniskiem nadziei i życia dla tych, którzy jej potrzebują

- czytamy.

W przemówieniu monarchini odnosiła się także do obecnie już nieżyjącego księcia Filipa oraz księcia Andrzeja, który aktualnie już nie zasila szeregów brytyjskiej marynarki wojennej.

Mój mąż i ja dzielimy z rodzinami na całym świecie strach, jaki odczuwamy wobec synów i córek, mężów i braci, którzy nas opuścili, aby służyć swojemu krajowi. Mój ukochany syn Andrzej jest w tej chwili w akcji ze swoją jednostką i nieustannie modlimy się o jego bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo wszystkich żołnierzy i kobiet w domu i za granicą

 - głosi przemowa.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.