Pogoda
16.02.2018 12:23

Krótka wiadomość zawiesza iPhone'y - ratunkiem reinstalacja systemu

Zawieszenie iPhone’a jeszcze nigdy nie było takie proste – wystarczy wysłać w wiadomości jeden znak z języka telugu, używanego w Indiach przez 70 mln osób.

Krótka wiadomość zawiesza iPhone'y - ratunkiem reinstalacja systemu
foto: kadr z wideo

Trolle internetowe już zacierają ręce – nawet jeśli nie znamy osoby posiadającej iPhone’a i nie możemy wysłać mu bombowej wiadomości w komunikatorze lub via SMS, zawsze można spróbować podsunąć mu zawieszający znak w adresie strony internetowej, jak na przykład zrobili to żartownisie z Reddita. Kliknięcie w linka oznacza pożegnanie się z działaniem iPhone'a.

Błąd wywoływany przez znak z indyjskiego alfabetu nie uniemożliwia całkowicie korzystania z telefonu (bywa także skuteczny na komputerach Apple), ale doprowadzenie wszystkiego do używalności po kontakcie z nim może być naprawdę uciążliwe. W najgorszym przypadku konieczne może być przeinstalowanie systemu operacyjnego.

Wiadomość, która zawiesza iPhone’y

Zagrożone jest działanie sporej części komunikatorów i aplikacji, w tym tych najpopularniejszych. Udało się potwierdzić podatność na błąd między innymi w programach Facebook Messenger, WhatsApp, Twitter, Gmail i Outlook.

Tak błąd wygląda w praktyce:

Jak widać, dotknięta luką aplikacja może wpadać w pętlę skutecznie uniemożliwiającą korzystanie z urządzenia. W przypadku komunikatora i aplikacji SMS rozwiązaniem problemu może być wysłanie przez inną osobę innej, bezpiecznej wiadomości – jeśli uda się odzyskać kontrolę nad programem, należy usunąć cały wątek zawierający znak z języka telugu.

Druga opcją jest skasowanie wątku z poziomu komputera działającego pod kontrolą macOS – trzeba używać na nim desktopowej wersji problematycznej aplikacji. Jeśli te proste sposoby nie pomogą – na iPhone’a trzeba będzie wgrać nowy system operacyjny. Apple rozwiązało problem z publicznej wersji beta systemu iOS.

Z jakiego telefonu korzystacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile