Kryzys sejsmiczny na Islandii. Zagrożone miasto i elektrownia

24.05.2022 14:17
Kryzys sejsmiczny na Islandii. Zagrożone miasto i elektrownia Fot. Shutterstock

Na Islandii budzą się kolejne wulkany. Co grozi wyspie i całej Europie?

Na Islandii zlokalizowanych jest ponad 130 wulkanów, a około 30 wykazuje aktywność. Wulkany, naturalnie występujące gorące źródła i gejzery, rozległe jaskinie oraz klify są główną atrakcją wyspy i co roku przyciągają turystów z całego świata.

Kryzys sejsmiczny na Islandii

Wielu z nich pojawia się w czasie erupcji, by na własne oczy zobaczyć jedno z niesamowitych zjawisk na Ziemi. Co jakiś czas wyspa doświadcza wstrząsów ziemi, które są bacznie śledzone przez sejsmologów i wulkanologów.

Polecamy

Badacze odkryli niedawno, że lada chwila może się przebudzić kolejny islandzki wulkan. W ostatnich dniach na wyspie odnotowano bowiem dziesiątki tysięcy wstrząsów ziemi. Jak twierdzą naukowcy, zagrożone jest miasto, elektrownia i bardzo popularna atrakcja turystyczna.

Zagrożone miasto i elektrownia

Kryzys sejsmiczny ma obecnie miejsce na półwyspie Reykjanes. Obszar ten znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii i jest jednym z najgęściej zaludnionych miejsc w kraju, ze względu na położony tutaj  Międzynarodowy Port Lotniczy – Keflavik.

Miejsce to było aktywne sejsmicznie około 800 lat temu. Jednak w piątek, 19 marca 2021 wybuchł wulkan Fagradalsfjall. Była to pierwsza od ponad ośmiu stuleci erupcja w tamtejszym systemie wulkanicznym.

Fagradalsfjall stał się ogromną atrakcją turystyczną. Tysiące ludzi zjeżdżało się w to miejsce, by oglądać spektakularną erupcję. Uruchomiono nawet specjalne połączenia autobusowe oraz wytyczono drogi w okolice wierzchołka wulkanu. Władze Islandii liczą, że wulkan będzie aktywny przez lata.

Tym razem jednak sytuacja robi się poważna. Jak wykazały badania, świeża magma zbiera się bardzo blisko miasteczka Grindavik, które zamieszkuje ponad 3 tysiące osób. Zagrożona jest także elektrownia geotermalna Svartsengi. Co gorsze 30 kilometrów dalej znajduje się Reykjavik a do międzynarodowego lotniska w Keflaviku jest tylko 15 kilometrów.

Ale na tym nie koniec kłopotów mieszkańców wyspy. Niepokojąco wygląda także sytuacja w rejonie wulkanu Askja, gdzie występują liczne wstrząsy sejsmiczne. Wybuch wulkanu Askja może stanowić ogromne zagrożenie dla kontynentu europejskiego. Według ekspertów ewentualna erupcja wytworzyłaby ogromną ilość pyłu, który mógłby przysłonić nawet część Europy.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Smithsonian

Zobacz także: Grillowali kiełbaski na wulkanie. Ratowało ich 140 ekip poszukiwawczych

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.