Pogoda
22.05.2020 11:22

Krzysztof Krawczyk zainspirował amerykańskich raperów? Fani wokalisty zalali utwór falą komentarzy

Fani Krawczyka zauważyli, że w nowym utworze Bernera, B-Reala i Ricka Rossa pojawił się fragment hitu "Trudno tak". Wokalista zainspirował raperów?

Krzysztof Krawczyk
foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

"Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem." Ten słynny cytat ma w sobie wiele prawdy, jednak kiedy słyszymy fragmenty ulubionych piosenek w kompozycjach innych wykonawców, nie reagujemy już tak entuzjastycznie, a w głowie zapala się kolorowy neon z napisem "plagiat". W większości przypadków, gdy jakaś kompozycja kojarzy nam się z inną, nie mamy do czynienia z kradzieżą czy zapożyczeniem, a zwykłym przypadkiem lub użyciem sampli. Czy tak było tym razem?

Krzysztof Krawczyk zainspirował raperów z USA?

Fani Krzysztofa Krawczyka zalali falą komentarzy najnowszy utwór Bernera, B-Reala i Ricka Rossa. Według słuchaczy byłego członka Trubadurów (dużych, durów), piosenka "Candy" zawiera sample z kawałka "Trudno tak".

Riffy, które brzmią tak samo
Riffy, które brzmią tak samo
Przeczytaj także Riffy, które są do siebie podobne. Czy słynne zespoły można oskarżyć o plagiaty?

Utwór powstał w 2004 roku i pojawił się na płycie "To, co w życiu ważne". Kompozycja wykonana przez Krawczyka i Edytę Bartosiewicz szybko stała się hitem list przebojów.

Pod utworem "Candy" znalazło się wiele komentarzy wskazujących na solidarność słuchaczy z polskim wokalistą. Polacy zaczęli cytować znany utwór i publikować hasła takiej jak "Krzysiek zrobiłeś to chłopie" czy "Ekipa Krzysztofa Krawczyka przejmuje ten kawałek". Insynuacje wydają się być żartem, jednak warto w tym miejscu wspomnieć, że oryginalna wersja piosenki "Trudno tak" nie należy ani do Krawczyka, ani Edyty Bartosiewicz, ani amerykańskich raperów.

Posłuchaj podcastu

Oryginał motywu "Trudno tak" pojawia się w kompozycji Tap011 "Sanjaj me" 1998 roku. Wszystkich trzech utworów możecie posłuchać poniżej.

"Shallow" plagiatem?
"Shallow" plagiatem?
Przeczytaj także Lady Gaga o plagiacie "Shallow". Piosenkarka odpowiedziała na zarzuty

Berner & B-Real ft. Rick Ross "Candy"

Tap 011 - Sanjaj Me

Krzysztof Krawczyk, Edyta Bartosiewicz - Trudno tak (razem byc nam ze soba...)

Tagi: Krzysztof Krawczyk