Krzysztof Penderecki zmarł rok temu i nadal nie został pochowany. Jaki jest powód?

11.03.2021 16:25
Kzrysztof Penderecki Fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News

Krzysztof Penderecki zmarł w marcu 2020 i nie został pochowany. Co sprawiło, że pogrzeb nadal się nie odbył?

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w wieku 86 lat w swoim domu w Krakowie. Jak podaje Interia, kompozytor nadal nie został pochowany. Dlaczego tak się stało?

Polecamy

Krzysztof Penderecki zmarł rok temu i nadal nie został pochowany. Jaki jest powód?

Okazuje się, że taka sytuacja jest spowodowana pandemią koronawirusa. Prochy Pendereckiego mają być złożone do sarkofagu w Panteonie Narodowym w kościele śś. Piotra i Pawła w Krakowie. Planuje się zorganizowanie pogrzebu o charakterze państwowym z udziałem gości zagranicznych. Z powodu pandemii jest to niemożliwe, a urna z prochami kompozytora obecnie znajduje się w kościele im. św. Floriana w Krakowie.

Jak na razie nie wyznaczono oficjalnej daty pogrzebu, realną datą jest maj 2021 - tak przynajmniej twierdzi w rozmowie z onet.pl Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Polecamy

Jak podaje PAP, Krzystof Penderecki od lat studenckich związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.

W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.