Pogoda
26.08.2020 11:05

Ksiądz odkrył, że nie został prawidłowo ochrzczony. Archidiecezja szuka osób, którym dał nieważne śluby

Proboszcz nie został prawidłowo ochrzczony, udzielane przez niego śluby są więc nieważne. Ksiądz odkrył problem oglądając film ze swoich chrzcin, podczas którego użyto formułki nieakceptowanej przez Kościół.

chrzest
foto: Shutterstock

6 sierpnia 2020 Kongregacja Nauki Wiary w Watykanie oznajmiła, że jedyną maksymą mogącą być używaną podczas chrztu jest formułka „Chrzczę ciebie w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”. Niektórzy kapłani mówili podczas udzielania tego sakramentu „My ciebie chrzcimy…”, co zgodnie ze stanowiskiem Watykanu oznacza nieważność chrztu i konieczność jego powtórzenia.

Ksiądz Matthew Hood, pełniący funkcję proboszcza w parafii w Utica w USA uzbrojony w tę wiedzę postanowił obejrzeć nagranie nabożeństwa, podczas którego sam został ochrzczony. Okazało się, że użyto nieprawidłowych słów, więc de facto do ochrzczenia nie doszło. A bez tego sakramentu nie można zostać księdzem.

„xABo: Ksiądz Boniecki” – zobacz zwiastun filmu dokumentalnego
„xABo: Ksiądz Boniecki” – zobacz zwiastun filmu dokumentalnego
Przeczytaj także „xABo: Ksiądz Boniecki” – zobacz zwiastun filmu dokumentalnego

Duchowny podzielił się swoim odkryciem ze zwierzchnikami, którzy natychmiast zaczęli szukać osób, którym proboszcz udzielił w czasie swojej dotychczasowej ślubu, bierzmowania, namaszczenia chorych lub opuszczenia grzechów na spowiedzi. Wszystkie te sakramenty okazały się być nieważne.

Kościół rozpoczął także poszukiwania osób, które mogły zostać ochrzczone przez tego samego kapłana, co Hood. W ich przypadku wszystkie sakramenty, które przyjmowali – także ten małżeński – mogą być nieważne.

Ksiądz odkrył, że nie został prawidłowo ochrzczony. Śluby, których udzielał, są nieważne

Ksiądz Hood rozpoczął posługę kapłańską w 2017 roku. Kościół nie podał, ile sakramentów udzielił wiernym, wywołując nieświadomie ogromny problem. Co ciekawe, chrzty udzielone przez duchownego są ważne, jako że nie trzeba być księdzem, by móc je udzielać. Wystarczy trzymać się odpowiedniej procedury.

Diecezja przeprosiła wiernych za „błąd ludzki”, przez który doszło do zamieszania, i poprosiła o zgłaszanie się osób, których sakramentów udzielał Hood. Każda z tych spraw ma być rozpatrywana indywidualnie w celu spełnienia wszystkich niezbędnych przepisów prawa kanonicznego.

Równocześnie Kościół rozpoczął poszukiwania osób chrzczonych w latach 1986-1999 przez księdza, który używał nieprawidłowej formułki. Wszelkie sakramenty, które przyjęli, mogą być bowiem nieważne – w tym także śluby.

Ksiądz Hood po podzieleniu się z diecezją swoim odkryciem został błyskawicznie (i tym razem prawidłowo) ochrzczony, przyjął bierzmowanie i uczestniczył w komunii świętej. Po tygodniowych rekolekcjach został wyświęcony na diakona przejściowego, a na kapłana 2 dni później, 17 sierpnia 2020.

Zobacz także: Kościół Mormonów pomylił Obi-Wan Kenobiego z Jezusem 

A wy wolelibyście, żeby wasz chrzest był: