Pogoda
03.04.2019 10:51

Ksiądz z fundacji SMS z Nieba: "Fakt spalenia książek był niefortunny"

Ksiądz Rafał Jarosiewicz z Fundacji SMS z Nieba udostępnił wczoraj na profilu organizacji przeprosiny, w których fakt palenia książek nazwał "niefortunnym". Zaznaczył też, że nie miał on na celu nikogo urazić.

Ksiądz z fundacji SMS z Nieba: "Fakt spalenia książek był niefortunny"
foto: shutterstock.com

W niedziele 31 marca 2019 roku po mszy w jednym z gdańskich kościołów doszło do spalenia wielu różnych przedmiotów - wśród nich znalazły się książki J.K. Rowling, czy parasol z wizerunkiem Hello Kitty. Cała sprawa była głośno komentowana w przestrzeni publicznej. Rybnicki Alarm Smogowy złożył nawet zawiadomienie do prokuratury, argumentując, że palenie książek może być przestępstwem opisanym w art. 183 par. 1 kodeksu karnego.

Ksiądz przeprosił za spalenie książek

Na fanpage'u Fundacji SMS z Nieba pojawił się post z przeprosinami księdza Rafała Jarosiewicza, w którym określono palenie przedmiotów "niefortunnym":

"

Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii, nie był też wymierzony w książki jako takie czy kulturę. Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić. "

Roman Kostrzewski
Roman Kostrzewski
Przeczytaj także Radny Opoczna chce odwołania koncertu Kata i Romana Kostrzewskiego w Miejskim Domu Kultury. Mamy komentarz polityka

Jarosiewicz nazwał również publikację fotografii ukazujących zniszczenie książek i innych przedmiotów "niefortunną". Przyznał, że zostały one dobrowolnie przyniesione przez uczestników rekolekcji:

"

Niefortunna była także publikacja fotografii ukazujących zniszczenie książek i innych przedmiotów dobrowolnie przyniesionych przez uczestników rekolekcji, zwłaszcza że nie zawierała żadnych wyjaśnień. "

Duchowny poinformował, że ze strony fundacji znikną zdjęcia palonych przedmiotów, żeby "nie generował kolejnych informacji". Tak prezentuje się zaś post w pełni:

SMS z nieba

Co dalej z Fundacją SMS z Nieba?

W komentarzach pod postem (a tych jest ponad 800) możemy znaleźć raczej niezbyt przychylne opinie kierowane w stronę fundacji i akcji, których dopuścili się jej członkowie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - incydent będzie zbadany przez prokuraturę. Jak podaje TVN24.pl, ksiądz Rafał Jarosiewicz został ukarany mandatem za spalenie książek. Informację potwierdził  rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku, Wojciech Siółkowski. Nie podano wysokości kary.

Kamil Kacperski
Tagi: News