Pogoda
19.03.2020 13:57

Ksiądz zarażony koronawirusem prowadził pogrzeby. Dezynfekcja kościoła w Białopolu pod Chełmem

U proboszcza z parafii w Białopolu w powiecie chełmskim zdiagnozowano COVID-19. Duchowny odprawiał msze, przeprowadził także w ciągu tygodnia dwa pogrzeby i to najprawdopodobniej na jednym z nich się zaraził.

trumna niesiona przez żałobników
foto: Shutterstock

Polski kościół przez długi czas bardzo niechętnie podchodził do zaleceń odwołania wszelkich imprez masowych, zachęcając wręcz wiernych do uczestniczenia w mszach mimo ostrzeżeń, że koronawirusem SARS-CoV-2 najłatwiej zarazić się w miejscach, gdzie gromadzi się jednocześnie dużo osób.

Pojawił się nawet pomysł, żeby organizować w ramach walki z COVID-19 organizować więcej nabożeństw. Propozycja spotkała się z bardzo żywiołową reakcję wicemarszałka Sejmu.

ksiądz podczas mszy
ksiądz podczas mszy
Przeczytaj także Wicemarszałek Sejmu do arcybiskupa chcącego zwiększyć liczbę mszy: „na Boga, niech pan naprawdę stuknie się w czoło”

Ostatecznie Episkopat poinformował o wydaniu dyspensy na udział w niedzielnych mszach (na których obecność dla chrześcijan jest obowiązkowa) i polecił dbać, żeby w kościołach nie przybywało jednocześnie więcej, niż zalecane przez rząd 50 osób.

Jak się okazało, nawet takie środki ostrożności nie chronią przed zachorowaniem na COVID-19. Proboszcz parafii Białopolu podczas badania na oddziale pulmonologicznym chełmskiego szpitala został zdiagnozowany jako zainfekowany koronawirusem SARS-CoV-2. Do zarażenia doszło najprawdopodobniej podczas odprawianego przez kapłana pogrzebu.

Proboszcz z okolic Chełma zakażony COVID-19. Odprawiał msze i prowadził pogrzeby

Do zakażenia miało dojść 9 marca 2020. Na jednym z dwóch odprawianych w tym dniu przez księdza pogrzebów była obecna kobieta, która wróciła z Włoch.

Proboszcz po wykryciu COVID-19 został przetransportowany do szpitala w Puławach, przekształconego w zakaźny decyzją wojewody. Nie podano informacji, w jakim stanie znajduje się duchowny.

Kościół w Białopolu i kaplica w Strzelcach, w których proboszcz odprawiał msze, zostaną na prośbę wójta zdezynfekowane przez sanepid. Prewencyjnie została także zamknięty urząd gminy.

Oddział pulmonologiczny szpitala w Chełmie został poddany kwarantannie. Osoby, które uczestniczyły w nabożeństwach celebrowanych przez proboszcza zostaną przebadane i skierowane na kwarantannę domową.

Zobacz także: Koronawirus: co grozi za złamanie kwarantanny domowej? 

Czy kościoły powinny zostać zamknięte na czas epidemii?

Tagi: Newsy koronawirus