Ksiądz zarażony koronawirusem prowadził pogrzeby. Dezynfekcja kościoła w Białopolu pod Chełmem
19.03.2020 13:57
Ksiądz zarażony koronawirusem prowadził pogrzeby. Dezynfekcja kościoła w Białopolu pod Chełmem Fot. Shutterstock

U proboszcza z parafii w Białopolu w powiecie chełmskim zdiagnozowano COVID-19. Duchowny odprawiał msze, przeprowadził także w ciągu tygodnia dwa pogrzeby i to najprawdopodobniej na jednym z nich się zaraził.

Polski kościół przez długi czas bardzo niechętnie podchodził do zaleceń odwołania wszelkich imprez masowych, zachęcając wręcz wiernych do uczestniczenia w mszach mimo ostrzeżeń, że koronawirusem SARS-CoV-2 najłatwiej zarazić się w miejscach, gdzie gromadzi się jednocześnie dużo osób.

Pojawił się nawet pomysł, żeby organizować w ramach walki z COVID-19 organizować więcej nabożeństw. Propozycja spotkała się z bardzo żywiołową reakcję wicemarszałka Sejmu.

Przeczytaj także

Ostatecznie Episkopat poinformował o wydaniu dyspensy na udział w niedzielnych mszach (na których obecność dla chrześcijan jest obowiązkowa) i polecił dbać, żeby w kościołach nie przybywało jednocześnie więcej, niż zalecane przez rząd 50 osób.

Jak się okazało, nawet takie środki ostrożności nie chronią przed zachorowaniem na COVID-19. Proboszcz parafii Białopolu podczas badania na oddziale pulmonologicznym chełmskiego szpitala został zdiagnozowany jako zainfekowany koronawirusem SARS-CoV-2. Do zarażenia doszło najprawdopodobniej podczas odprawianego przez kapłana pogrzebu.

Proboszcz z okolic Chełma zakażony COVID-19. Odprawiał msze i prowadził pogrzeby

Do zakażenia miało dojść 9 marca 2020. Na jednym z dwóch odprawianych w tym dniu przez księdza pogrzebów była obecna kobieta, która wróciła z Włoch.

Proboszcz po wykryciu COVID-19 został przetransportowany do szpitala w Puławach, przekształconego w zakaźny decyzją wojewody. Nie podano informacji, w jakim stanie znajduje się duchowny.

Kościół w Białopolu i kaplica w Strzelcach, w których proboszcz odprawiał msze, zostaną na prośbę wójta zdezynfekowane przez sanepid. Prewencyjnie została także zamknięty urząd gminy.

Oddział pulmonologiczny szpitala w Chełmie został poddany kwarantannie. Osoby, które uczestniczyły w nabożeństwach celebrowanych przez proboszcza zostaną przebadane i skierowane na kwarantannę domową.

Zobacz także: Koronawirus: co grozi za złamanie kwarantanny domowej? 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.