Księżyc Plonów 2020. Gdzie i kiedy oglądać najjaśniejszą ze wszystkich pełni?

25.08.2020 14:54
Księżyc Plonów 2020. Gdzie i kiedy oglądać najjaśniejszą ze wszystkich pełni? Fot. Shuttenstock

Na początku września 2020 roku na niebie podziwiać będziemy najjaśniejszą ze wszystkich pełni Księżyca. Kiedy i od której godziny będzie widoczna Pełnia Plonów?
 

Już na początku września będziemy mogli zobaczyć dziewiątą pełnię Księżyca w tym roku. Będzie to najjaśniejsza ze wszystkich pełni, a Księżyc zjawi się na niebie wyjątkowo wcześnie.

Pełnia Księżyca - wrzesień 2020. Kiedy zobaczymy pełnię Księżyca Plonów?

Tegoroczna 100-procentowa pełnia zwana "Pełnią Księżyca Plonów" przypada na godzinę 07:23 w środę 2 września 2020 roku. Srebrny glob zjawi się więc na niebie wyjątkowo wcześnie.

Przeczytaj także

Pełnię Plonów określa się również mianem: Pełnią Zbiorów, Kukurydzianą lub Jęczmiennym Księżycem. Nazwa odnosi się oczywiście do pory roku i jesiennej równonocy, gdy zbierane są plony. W starożytnym Egipcie oznaczała ona także nadejście pory deszczowej.

Pełnia Księżyca ma miejsce dokładnie 14 dni i 19 godzin po nowiu. Wówczas nasz satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i dzięki temu jest on praktycznie w całości oświetlony, a to z kolei ułatwia jego swobodną obserwację. Księżyc będący w pełni jest prawie 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak już taka jego jasność potrafi rozświetlić nocne niebo.

Pełnia Plonów Księżyca 2020: Jak i gdzie oglądać?

Do obserwowana pełni Księżyca nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, jednak zawsze możemy się wspierać choćby zwykłą lornetką. Oczywiście warto wybrać się za miasto, gdzie będziemy mogli w pełni podziwiać to wyjątkowe zjawisko z miejsca pozbawionego dużej ilość sztucznych świateł.

Następną pełnię Księżyca zobaczymy 1 października 2020 roku.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na otoczenie?

Księżyc bardzo silnie oddziałuje na Ziemię, a poziom wód znacząco wzrasta. Dotyczy to również poziomu płynów we wszystkich organizmach żywych. Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Procesy zachodzące w tym czasie w przyrodzie gwałtownie przyspieszają i z chwilą pełni, osiągają swój punkt kulminacyjny.  

Zobacz również: Naukowcy zaprojektowali windę na Księżyc. Czy pomoże to w zasiedleniu Srebrnego Globu?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.