Pogoda
25.08.2020 14:54

Księżyc Plonów 2020. Gdzie i kiedy oglądać najjaśniejszą ze wszystkich pełni?

Na początku września 2020 roku na niebie podziwiać będziemy najjaśniejszą ze wszystkich pełni Księżyca. Kiedy i od której godziny będzie widoczna Pełnia Plonów?
 

Pełnia Plonów Księżyca 2020
foto: Shuttenstock

Już na początku września będziemy mogli zobaczyć dziewiątą pełnię Księżyca w tym roku. Będzie to najjaśniejsza ze wszystkich pełni, a Księżyc zjawi się na niebie wyjątkowo wcześnie.

Pełnia Księżyca - wrzesień 2020. Kiedy zobaczymy pełnię Księżyca Plonów?

Tegoroczna 100-procentowa pełnia zwana "Pełnią Księżyca Plonów" przypada na godzinę 07:23 w środę 2 września 2020 roku. Srebrny glob zjawi się więc na niebie wyjątkowo wcześnie.

Superksiężyc 2018
Superksiężyc 2018
Przeczytaj także Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Pełnię Plonów określa się również mianem: Pełnią Zbiorów, Kukurydzianą lub Jęczmiennym Księżycem. Nazwa odnosi się oczywiście do pory roku i jesiennej równonocy, gdy zbierane są plony. W starożytnym Egipcie oznaczała ona także nadejście pory deszczowej.

Pełnia Księżyca ma miejsce dokładnie 14 dni i 19 godzin po nowiu. Wówczas nasz satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i dzięki temu jest on praktycznie w całości oświetlony, a to z kolei ułatwia jego swobodną obserwację. Księżyc będący w pełni jest prawie 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak już taka jego jasność potrafi rozświetlić nocne niebo.

Pełnia Plonów Księżyca 2020: Jak i gdzie oglądać?

Do obserwowana pełni Księżyca nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, jednak zawsze możemy się wspierać choćby zwykłą lornetką. Oczywiście warto wybrać się za miasto, gdzie będziemy mogli w pełni podziwiać to wyjątkowe zjawisko z miejsca pozbawionego dużej ilość sztucznych świateł.

Następną pełnię Księżyca zobaczymy 1 października 2020 roku.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na otoczenie?

Księżyc bardzo silnie oddziałuje na Ziemię, a poziom wód znacząco wzrasta. Dotyczy to również poziomu płynów we wszystkich organizmach żywych. Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Procesy zachodzące w tym czasie w przyrodzie gwałtownie przyspieszają i z chwilą pełni, osiągają swój punkt kulminacyjny.  

Zobacz również: Naukowcy zaprojektowali windę na Księżyc. Czy pomoże to w zasiedleniu Srebrnego Globu?

Tagi: Archiwum Tajemnic Ciekawostki Astronomia