Kto musi zapłacić abonament za radio w aucie?
28.12.2016 11:45
Kto musi zapłacić abonament za radio w aucie? Fot. materiały prasowe

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok na właścicielu firmy handlowej, który musi zapłacić karę za to, że nie zarejestrował na poczcie 10 odbiorników radiowych używanych w autach służbowych i siedzibie – informuje Rzeczpospolita.

Wszystko w myśl zasady, że skoro jest radio, to należy się opłata. Zgodnie z prawem na rejestrację odbiornika w Poczcie Polskiej mamy 14 dni od jego nabycia i należy ją uiścić niezależnie od tego, czy z niego korzystamy, czy nie. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i przez internet.

Mężczyzna będący właścicielem firmy handlowej wyrokiem sądu musi zapłacić karę w wysokości 1650 zł oraz zarejestrować odbiorniki radiofoniczne. Przedsiębiorca przedstawiany jako Arkadiusz D. wniósł parę skargi, jednak wszystkie zostały oddalone.

Całe to zamieszanie zaczęło się od kontroli przeprowadzonej przez pracownika poczty, będącego sąsiadem właściciela firmy handlowej. Szybko ustalono, że dysponuje on 2 wieżami stereo, wyposażonymi w odbiorniki radiowe, a firma użytkuje 8 aut służbowych wyposażonych w sprawne radioodbiorniki – podała Rzeczpospolita.

Arkadiusz D. odwołał się od decyzji, tłumacząc, że sprzęt zarejestrował jako osoba prywatna. Dodatkowo zaskarżył Pocztę Polską twierdząc, że nie został poinformowany o planowanej kontroli, a sam pracownik nie miał dowodów potwierdzających korzystanie z niezarejestrowanych radioodbiorników.

Mężczyzna szybko przekonał się, że dochodzenie swoich praw przed wymiarem sprawiedliwości nie przyniesienie pożądanych przez niego skutków. Naczelny Sąd Administracyjny powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2004 roku, zgodnie z którym abonament został uznany za daninę publiczną.

Całoroczny abonament w 2016 i 2017 roku wynosi 75,60 zł za samo radio, a za telewizję i radio – 245,10 zł. Powyższy przykład pokazał, że nie warto szukać sposobów na walkę z systemem. Tym bardziej zważywszy na fakt, że pracownicy poczty mogą przeprowadzić kontrole w przedsiębiorstwach, a jeśli stwierdzą naruszenie prawa, mają prawo wymierzyć karę o równowartości 30 miesięcznych opłat abonamentowych za okres do 5 lat wstecz.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.