Pogoda
20.10.2017 12:16

Kto oferuje najszybszy internet w Polsce?

Ponad 130 000 połączeń z serwerem na łączu 1 Gbps pozwoliło przygotować home.pl zestawienie pokazujące średnie szybkości dostępne dla użytkowników poszczególnych operatorów. Do danych należy jednak podejść z ostrożnością.

Kto oferuje najszybszy internet w Polsce?
foto: materiały prasowe

Przyjrzano się wynikom uzyskiwanym podczas łączenia się z serwerem testowym ze smartfonów oraz szybkości łączy kablowych. To nie pierwsze tego typu badanie – wyniki opublikowane przez home.pl można porównać z rankingiem tworzonym przez speedtest.pl, w którym uwzględnia się miliony połączeń.

Dane opublikowane przez home.pl obejmują 133 000 pobrań pliku testowego z serwera umieszczonego w okolicach Warszawy w okresie od kwietnia do sierpnia 2017 roku.

Patrząc na odnotowaną szybkość połączeń mobilnych warto spojrzeć, co zostało napisane drobnym drukiem – komputer ulokowany był fizycznie w centrum danych T-Mobile w Piasecznie

foto: materiały prasowe

To może tłumaczyć tak dużą dysproporcję w uzyskiwanych wynikach – we wspomnianym już innym badaniu prędkości osiągane przez poszczególnych operatorów są zbliżone.

Ciekawie wygląda za to porównanie szybkości łącz stacjonarnych – tutaj bezapelacyjnym liderem jest Orange, zapewne dzięki oferowaniu łączy światłowodowych. Średnia prędkość transmisji wynosząca ponad 120 Mbps robi wrażenie.

foto: materiały prasowe

Duża liczba przeprowadzonych pomiarów gwarantuje, że uzyskane dane są wiarygodne – można się nimi kierować, szukając dla siebie najlepszego dostawcy internetu. Przyglądając się tabelce z szybkością połączeń mobilnych warto jednak pamiętać, że testy były robione w warunkach mogących faworyzować lidera rankingu, czyli T-Mobile.

Występujące rozbieżności pomiędzy deklarowanymi przez dostawców prędkościami maksymalnymi łącza a tymi faktycznie uzyskiwanymi przez użytkowników skłoniły UKE do podjęcia prac nad stworzeniem narodowego testu prędkości - uzyskiwane w nim wyniki mogłyby być wykorzystywane w ewentualnym sporze z operatorem.

A Wy osiągacie podobne prędkości podczas korzystania z internetu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet