Pogoda
22.01.2019 16:24

Kto oferuje w najszybszy internet w Polsce? Średnia u najlepszego dostawcy to ponad 100 Mbps

Po raz pierwszy w historii polski dostawca internetu łączy z siecią ze średnią przepustowością przekraczającą 100 Mbps. Ranking szybkości internetu powstał na podstawie ponad 35 milionów pomiarów.

internet
foto: materiały prasowe

Twórcy zestawienia zastrzegają, że w wynikach nie uwzględniono danych z oficjalnego speed testu stworzonego na zamówienie Ministerstwa Cyfryzacji. Aplikacja PRO Speed Test została uruchomiona w grudniu 2018 i dane z niej zobaczymy najwcześniej w rankingu ze stycznia 2019.

Szybkość swojego łącza przetestowało na SpeedTest.pl w 2018 roku ponad 15 milionów użytkowników – w trakcie badania przepustowości przesłano ponad 5 milionów gigabajtów danych.

Najszybszy internet stacjonarny w Polsce – ranking 2018

Po raz kolejny miano dostawcy najszybszego internetu w Polsce zdobyła INEA, osiągając wynik 101,13 Mbps. Na drugim miejscu uplasowała się TOYA (79,21 Mbps) trzecia pozycja przeypadła UPC (średnia prędkość pobierania 78,65 Mbps), a tuż za podium znalazła się Vectra (średnia 65,45 Mbps).

speed_test_ranking_02
"

Z ponad 600 tysięcy wykonanych w 2018 roku testów wynika, że średnia prędkość pobierania danych w wielkopolskiej sieci INEA przekroczyła 100 Mbps. Jest to wynik historyczny w naszym rankingu. Rok wcześniej średnia prędkość tego operatora wynosiła 67.94 Mbps – mówimy tu zatem o przyspieszeniu rzędu 48% (o ponad 33 Mbps). INEA zajmuje pierwsze miejsce w kategorii ogólnej, podobnie jak w 2017 roku. "

INEA może w przyszłych zestawieniach odskoczyć konkurencji jeszcze dalej – operator jako jeden z pierwszych na świecie zaoferował symetryczne łącza o przepustowości 10 Gbps. Wielkopolski telekom coraz śmielej mówi także o ekspansji na nowe województwa – buduje rozległą sieć szkieletową.

Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer INEA, wprost zapowiada, że nie było to jeszcze ostatnie słowo operatora:

"

Cieszy nas zwycięstwo w rankingu rocznym zwłaszcza, że wygrywaliśmy w każdym z 12 miesięcy minionego roku. Dodatkowo osiągnęliśmy średni wynik powyżej 100 Mb/s, a dla przypomnienia ranking roczny za 2017 wygraliśmy z wynikiem nieznacznie przekraczającym 60 Mb/s. Nie traktujemy tego jako powodu do zadowolenia a tylko jako wypełnienie obietnicy złożonej klientom i zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy w 2019 r. "

Najszybszy internet mobilny w Polsce – ranking 2018

Najszybszy internet w telefonie dostarczał w 2018 roku T-Mobile.

"

T-Mobile na podstawie ponad 450 tysięcy pomiarów uzyskał średnią prędkość pobierania danych na poziomie ponad 19 Mbps. Stanowi to wzrost o ponad 4% w stosunku do roku 2017 (18,28 Mbps). "

Drugie miejsce zajął Orange, którego użytkownicy pobierali pliki ze średnią prędkością 18,12 Mbps. Najniższy stopień podium przypadł Plusowi (średnia 16,28 Mbps), Play zaś legitymuje się dostępem do internetu z przepustowością 15,48 Mbps.

speed_test_ranking_03

Z wykresu widać, że rok 2019 może być dla operatorów bardzo ciekawy – w grudniu na czoło wysforował się Orange, duży przyrost średniej przepustowości odnotował też Play. Gorzej radził sobie Plus, który od września 218 roku dostarcza internet coraz wolniej.

Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile, tak komentuje zwycięstwo operatora:

Cytat Świadczenie klientom najlepszych jakościowo usług w najlepszej sieci jest naszym celem i stanowi o sile T-Mobile. Ponowne i do tego jeszcze bardziej przekonujące zwycięstwo w rankingu SpeedTest.pl idzie w parze z wynikami niezależnych badań jakości sieci i opiniami klientów nt. usług telekomunikacyjnych świadczonych przez T-Mobile. Jest to także potwierdzenie, że dobrze realizujemy naszą misję bycia numer 1 w tych naprawdę ważnych kwestiach jak sieć, usługi czy zadowolenie klienta.

Najszybszy internet mobilny LTE w Polsce – ranking 2018

T-Mobile wygrał ranking SpeedTest.pl także w kategorii najszybszego internetu mobilnego LTE .

"

W przypadku pomiarów w zasięgu sieci 4G w aplikacjach mobilnych, T-Mobile po raz drugi zajmuje najwyższe miejsce na podium z wynikiem 23.49 Mbps uzyskanym na podstawie 338 818 pomiarów. Wynik ten jest o 1% niższy w porównaniu do roku 2017 (23.71 Mbps). "

Orange może pochwalić się przesyłaniem danych w sieci LTE ze średnią prędkością 22,02 Mbps, trzeci w rankingu Plus osiągnął 19,73 Mbps. Średnia Play wyniosła 18,78 Mbps.

speed_test_ranking_04

Tak jak w przypadku ogólnego rankingu szybkości internetu mobilnego, tak i w przypadku LTE sytuacja wygląda ciekawie i można spodziewać się, że w 2019 roku czekać nas będzie nieco przetasowań. Prawdziwa rewolucja pojawi się za kilka lat, gdy ruszą sieci 5G. Możliwości technologii prezentował w Warszawie T-Mobile.

A jak u Was z internetem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet