Kto zginie w finale „Gry o tron”? Powstał algorytm odpowiadający na to pytanie

Sergiusz Kurczuk
10.05.2018 11:42
Kto zginie w finale „Gry o tron”? Powstał algorytm odpowiadający na to pytanie Fot. kadr z serialu Gra o tron

8. sezon „Gry o tron” ma przynieść śmierć wielu bohaterów. Kto umrze? Nauka spieszy z odpowiedzią!

Każdy fan „Gry o tron” jest zapewne przyzwyczajony do śmierci kluczowych bohaterów. Co prawda w ostatnich sezonach twórcy się trochę uspokoili i pozostawili przy życiu ulubieńców widzów. Jednak wydarzenia z finału serialu HBO mają być dramatyczne w skutkach dla wielu bohaterów, którzy polegną w walce o Żelazny Tron? Fani w oczekiwaniu na premierę pierwszego odcinka 8. sezonu „Gry o tron” snują wiele hipotez dotyczących zakończenia serialu. Kto wygra bitwę o Westeros? Czy uda się pokonać Białą Armię? Kto zginie? Na to ostatnie pytanie postanowił odpowiedzieć naukowiec na co dzień zajmujący się przetwarzaniem danych. W tym celu stworzył specjalny algorytm, który wskazał postacie najbardziej zagrożone śmiercią.

Algorytm obliczył, kto zginie w finale „Gry o tron”

Taylor Larkin pracuje dla firmy DataRobot. Tworzenie algorytmów wyliczających rozmaite scenariusze na podstawie zebranych danych to jego chleb powszedni. Postanowił zaprząc naukę w celu rozwikłania odpowiedzi na pytanie: kto zginie w finale „Gry o tron”? Na blogu blog.datarobot.com Larkin szczegółowo przedstawił, na czym oparł tworzenie algorytmu. Naukowiec wziął pod uwagę ponad 2000 postaci, o których informacje czerpał z fanowskiej strony A Song of Ice and Fire Wiki. Analizowane przez algorytm cechy to wiek, płeć, pozycja w społeczeństwie, ród, oraz liczba martwych członków rodziny. Po skomplikowanych obliczeniach przedstawił 10 postaci, które mają największe szanse na śmierć w finale „Gry o tron”.

Imię Szansa na śmierć Powód 1 Powód 2 Powód 3
Daenerys Targaryen 83.77% Martwi krewni? = tak Kultura = valyriańska Ród =  Targaryenowie
Jaime Lannister 72.91% Martwi krewni? = tak Płeć = mężczyzna Wiek = 39.0
Tyrion Lannister 70.76% Martwi krewni? = tak Płeć = mężczyzna Wiek = 32.0

Bran

Stark

66.02% Martwi krewni? = tak Kultura = człowiek z Północy Płeć = mężczyzna
Cersei Lannister 60.39% Martwi krewni? = tak Płeć = kobieta Wiek = 39.0

Jon

Snow

58.99% Martwi krewni? = tak Płeć = mężczyzna Kultura = człowiek z Północy

Euron

Greyjoy

54.95% Martwi krewni? = tak Kultura = człowiek z Żelaznych Wysp Płeć = mężczyzna

Sansa

Stark

50.28% Martwi krewni? = tak Płeć = kobieta Kultura = człowiek z Północy

Arya

Stark

49.04% Martwi krewni? = tak Płeć = kobieta Kultura = człowiek z Północy
Gendry 39.87% Ród = Bractwo bez chorągwi Martwi krewni? = tak Płeć = mężczyzna

Wnioski są dość ciekawe. Jak widać, najbardziej popularne postacie są najbardziej narażone na śmierć. Co ciekawe w zestawieniu pojawił się również Gendry, który nie należy do głównych bohaterów, ale ma odnieść ważną rolę w finale „Gry o tron”. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na śmierć bohaterów, jest posiadanie martwych krewnych. Im więcej, tym większa szansa, że postać zginie. Ryzykowne jest również bycie valyriańczykiem. Główni członkowie rodu Lannisterów są bardziej narażeni na śmierć niż inni bohaterowie. Według obliczeń męska część populacji Westeros ginie częściej niż kobiety, co wynika zapewne z bitew, w których mężczyźni biorą udział. Oczywiście badania pokrywają się z popularnym domysłem fanów, że zginie Daenerys Targaryen

To nie pierwszy raz, kiedy naukowcy postanowili pochylić się nad „Grą o tron”. Pisaliśmy już o naukowym spojrzeniu na smoki oraz fragment jedno z odcinków 7. sezonu, w którym Jaime Lannister wpadł do wody w pełnej zbroi. Czy obliczenia okażą się trafne? Przekonamy się wkrótce. Na razie stacja HBO wciąż nie podała oficjalnej daty premiery finału „Gry o tron”. Prawdopodobnie pierwszy odcinek zobaczymy dopiero w pierwszej połowie 2019 roku. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.