Pogoda
17.12.2018 15:05

Która choinka jest bardziej ekologiczna – żywa czy sztuczna?

Hekatomba młodocianych świerków, sosen i jodeł czy produkcja sztucznej choinki – co jest mniej szkodliwe dla środowiska? Lasy Państwowe podliczyły plusy i minusy – można się nieźle zdziwić.

choinka
foto: materiały prasowe

Wygląda na to, że nie ma co liczyć na opamiętanie się polityków, jeśli chodzi o uratowanie przyszłości ludzkości – konferencja klimatyczna COP24, która odbyła się w Katowicach, zakończyła się według polskim naukowców pozostaniem przy strategii „No i Ch*j”.

Jeśli nie chcemy więc, żeby Ziemia stała się w najbliższych dekadach zabójcza dla człowieka, musimy wziąć sprawy w swojej ręce. Oprócz słynnych już wspólnych pryszniców można na przykład sięgnąć po choinkę, która umilając nam święta nie zrujnuje przy tym naszej przyszłości.

Spór o to, które z drzewek świątecznych – sztuczne, czy prawdziwe – jest bardziej ekologiczne został rozstrzygnięty przez Lasy Państwowe. Infografika została opublikowana przez Nadleśnictwo Kolbudy.

Sztuczna czy prawdziwa – która choinka jest bardziej ekologiczna?

Leśnicy przekonują, że żywe choinki są znacznie przyjaźniejsze naturze, niż sztuczne. Swój pogląd argumentują następująco: prawdziwe drzewka w czasie swojego życia pracowicie wysysają dwutlenek węgla z atmosfery, w procesie fotosyntezy produkując przy tym tlen, a węgiel wiążąc w swojej strukturze.

Lasy Państwowe dodają do tego, że żywe drzewka są „naturalne”, przy ich produkcji nie były używane żadne chemikalia (w domyśle – szkodliwe dla środowiska), choinki ponadto emanują olejkami eterycznymi, które „podkreślają świąteczną atmosferę”.

Z drugiej strony, produkcja sztucznych choinek ma zanieczyszczać środowisko, a samo drzewko po wyrzuceniu rozkłada się 500 lat, nie mogąc na dodatek być poddane recyklingowi.

Warto w tym momencie dodać, że sztuczna choinka nie jest aż takim złem, jakim malują ją Lasy Państwowe – jeśli po zakupie używana jest przez 12 lat, w ogólnym rozrachunku staje się bardziej ekologiczna, niż żywe drzewko.

A Wy jaką choinkę stawiacie w domu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele