Pogoda
02.02.2016 14:03

Która marka produkuje najbardziej niezawodne auta?

Organizacja Konsumentów i Użytkowników (Organisation of Consumers and Users) przeprowadziła badania na grupie ponad 30 000 kierowców z całej Europy. Wynika z nich, że najbardziej niezawodną marką jest Honda.

Która marka produkuje najbardziej niezawodne auta?
foto: materiały prasowe

Najmniej przy swoich autach majstrują właściciele takich modeli jak Jazz, Civic, CR-V i Insight. Ogólną niezawodność samochodów tej japońskiej marki oceniono na 93%. Aż 79% badanych, poleciłoby innym osobom zakup Hondy.

Najwyższe lokaty w rankingu uzyskały kolejno: Jazz, Toyota Prius 1.8 M i Renault Clio 1.1. Dla kontrastu najgorsze noty otrzymał Ford Focus 1.6 D.

Kluczowymi elementami, które potencjalni klienci biorą pod uwagę, są cena, zużycie paliwa, praktyczność i niezawodność. Badania OCU mają na celu wyłonienie tych marek i modeli, sprawiających na przestrzeni ostatnich lat najmniej problemów ich użytkownikom.

Wiceprezydent Honda Motor Europe – Philip Ross – oświadczył, że przeprowadzone badania dotyczące 178 modeli są potwierdzeniem dużego zaangażowania jego firmy w niezawodne auta:

"

Niezawodność i jakość są synonimami Hondy. Wyniki badań dobitnie pokazują, że nasza marka czuje się zobowiązana do wytwarzania produktów najwyższej jakości. Chcemy, aby nasi klienci mogli cieszyć się radością z posiadania samochodu, jednocześnie mając pewność, że prowadzą jedne z najbardziej niezawodnych aut na rynku. "

Zdaje się, że stereotyp o japońskich samochodach po raz kolejny znalazł odzwierciedlenie w rzeczywistości. Najbardziej niezawodnymi markami są Honda, Toyota, Dacia (najwyższe noty spośród europejskich producentów) i Mazda. Na przeciwległym biegunie znalazły się Smart, Land Rover i Alfa Romeo.

Jednymi z najczęściej rozczarowujących elementów są elektryczne systemy (np. światła, bezpieczniki, elektryczne szyby, centralny zamek), które zawodzą w 19% przypadków. W 11% awarii winny jest układ hamulcowy, a w 10% – elektronika silnika.

Zarówno koszt naprawy awarii i kontrolne wizyty w warsztatach są bardzo drogie. Według badań OCU, w autoryzowanym serwisie trzeba wydać nawet 662 euro w Mercedesie i 300 euro w Nissanie, którego usługi są jedne z najtańszych.

Co ciekawe, aż 52% kierowców wciąż decyduje się na korzystanie z droższych usług oferowanych przez autoryzowane serwisy. Wolą oni wydać nawet 50% więcej i mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy.

Tagi: News Honda