Która marka produkuje najbardziej niezawodne auta?

02.02.2016 14:03
Która marka produkuje najbardziej niezawodne auta? Fot. materiały prasowe

Organizacja Konsumentów i Użytkowników (Organisation of Consumers and Users) przeprowadziła badania na grupie ponad 30 000 kierowców z całej Europy. Wynika z nich, że najbardziej niezawodną marką jest Honda.

Najmniej przy swoich autach majstrują właściciele takich modeli jak Jazz, Civic, CR-V i Insight. Ogólną niezawodność samochodów tej japońskiej marki oceniono na 93%. Aż 79% badanych, poleciłoby innym osobom zakup Hondy.

Najwyższe lokaty w rankingu uzyskały kolejno: Jazz, Toyota Prius 1.8 M i Renault Clio 1.1. Dla kontrastu najgorsze noty otrzymał Ford Focus 1.6 D.

Kluczowymi elementami, które potencjalni klienci biorą pod uwagę, są cena, zużycie paliwa, praktyczność i niezawodność. Badania OCU mają na celu wyłonienie tych marek i modeli, sprawiających na przestrzeni ostatnich lat najmniej problemów ich użytkownikom.

Wiceprezydent Honda Motor Europe – Philip Ross – oświadczył, że przeprowadzone badania dotyczące 178 modeli są potwierdzeniem dużego zaangażowania jego firmy w niezawodne auta:

Niezawodność i jakość są synonimami Hondy. Wyniki badań dobitnie pokazują, że nasza marka czuje się zobowiązana do wytwarzania produktów najwyższej jakości. Chcemy, aby nasi klienci mogli cieszyć się radością z posiadania samochodu, jednocześnie mając pewność, że prowadzą jedne z najbardziej niezawodnych aut na rynku.

Zdaje się, że stereotyp o japońskich samochodach po raz kolejny znalazł odzwierciedlenie w rzeczywistości. Najbardziej niezawodnymi markami są Honda, Toyota, Dacia (najwyższe noty spośród europejskich producentów) i Mazda. Na przeciwległym biegunie znalazły się Smart, Land Rover i Alfa Romeo.

Jednymi z najczęściej rozczarowujących elementów są elektryczne systemy (np. światła, bezpieczniki, elektryczne szyby, centralny zamek), które zawodzą w 19% przypadków. W 11% awarii winny jest układ hamulcowy, a w 10% – elektronika silnika.

Zarówno koszt naprawy awarii i kontrolne wizyty w warsztatach są bardzo drogie. Według badań OCU, w autoryzowanym serwisie trzeba wydać nawet 662 euro w Mercedesie i 300 euro w Nissanie, którego usługi są jedne z najtańszych.

Co ciekawe, aż 52% kierowców wciąż decyduje się na korzystanie z droższych usług oferowanych przez autoryzowane serwisy. Wolą oni wydać nawet 50% więcej i mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane jak należy.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.