Pogoda
22.05.2018 14:34

Która przeglądarka internetowa jest najpopularniejsza w Polsce?

Królowa może być tylko jedna – wiemy, jaka przeglądarka wygrała w Polsce internetową „Grę o tron”. Najbardziej kochaną okazała się być najmłodsza aplikacja, a na trzecim miejscu mamy polski akcent.

chrome, Firefox, Opera, Internet Explorer, Safari
foto: materiały prasowe

Kto pokazuje internet, ten ma władzę i pieniądze – witryny, chcąc działać bez problemów na jak największej liczbie urządzeń muszą dostosowywać swój kod do wymogów najbardziej rozpowszechnionej przeglądarki (co widać było szczególnie w czasach hegemonii Internet Explorera), sam program zaś, dzięki oferowaniu szybkiego wyszukiwania w wybranej wyszukiwarce, otrzymuje od niej pieniądze za naganianie użytkowników.

Łaska użytkowników jeździ na bardzo pstrym koniu, o czym przekonały się na własnej skórze przeglądarki internetowe, które zgarnęły kiedyś dla siebie nie ma 100% rynku. Netscape musiał ustąpić wygodniejszemu Internet Explorerowi, ten z kolei doczekał się (po długiej walce) następcy w postaci Firefoksa.

Przeglądarce Mozilli nie było dane długie cieszenie się władaniem komputerami użytkowników – wykończył go konkurent, który pojawił się niemal znikąd i błyskawicznie zdobył oddanych wyznawców.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe w Polsce

Dzięki zestawieniu gemiusRanking z kwietnia 2018 roku wiemy, która przeglądarka wygenerowała najwięcej odsłon wśród polskich użytkowników. Badanie brało pod uwagę liczbę stron otwartych w poszczególnych programach na komputerach stacjonarnych i laptopach.

Przyjęto, że zachowania użytkowników poszczególnych programów nie różnią się od siebie, i że wykonują oni średnio tyle samo odsłon podczas przeglądania internetu.

foto: gemiusRanking, kwiecień 2018 roku
"

Korzystając z przeglądarki Google Chrome, wygenerowano 50% wszystkich odsłon na komputerach osobistych i laptopach. Natomiast za pomocą Firefoxa wykonano 32% odsłon. Ranking top 3 najpopularniejszych przeglądarek w Polsce zamyka Opera, która ma 7% udziału w liczbie wygenerowanych odsłon. "

Chrome w Polsce nie jest tak popularny, jak w większości krajów europejskich. Przeglądarka jest uwielbiana w Turcji (83% odsłon), Mołdawii (76% odsłon) czy Bośni i Hercegowinie (75%).

Trudno jednak wyszukać w naszych okolicach kraju, w którym Firefox będzie cieszył się podobną popularnością jak w Polsce, kraju z największym odsetkiem użytkowników korzystających z programu Mozilli:

"

Drugie miejsce na podium przypadło Luksemburgowi (28%), gdzie w kwietniu 2018 roku Firefox był najpopularniejszą przeglądarką. Tuż za Luksemburgiem znalazły się Węgry (27%), a dwa ostatnie miejsca w rankingu należały do Słowenii i Bułgarii (kolejno 24% i 23%). Najmniejszą liczbę odsłon wykonanych za pomocą przeglądarki Firefox odnotowano w Turcji (4%). "

foto: gemiusRanking, kwiecień 2018 roku

Ostatnie miejsce na podium przypadło najbardziej polskiej przeglądarce internetowej – Operze. Pracują nad nią między innymi programiści z Wrocławia.

Podczas gdy u nas rodzima przeglądarka może pochwalić się 7% rynku, na Białorusi korzysta z niej 25% internautów. Opera jest ponadto wybierana często na Ukrainie (15%) oraz w Rosji (8%).

A jakiej przeglądarki Wy używacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery