Pogoda
18.01.2019 13:49

Które gry zarobiły najwięcej w 2018 roku?

Niemal 120 mld dolarów wydaliśmy na gry w 2018 roku, z czego niemal połowę zgarnęły gry mobilne. Wygląda na to, że Diablo Immortal to tylko pierwszy z wielu głośnych tytułów, które zadebiutują na telefonach.

Które gry zarobiły najwięcej w 2018 roku?
foto: materiały prasowe

Studia tworzące gry chcą zarabiać jak najwięcej – nie powinno więc dziwić dwa główne trendy widoczne w 2018 roku, czyli wprowadzanie trybu battle royale oraz przenoszenie znanych marek na smartfony.

Ta moda nie wzięła się z niczego – według podsumowania przygotowanego przez SuperDatę, Fortnite był najbardziej kasową grą minionego roku, zgarniając… 2,4 mld dolarów. To historyczny rekord – wcześniej żaden tytuł nie zarobił tak dużo w ciągu 12 miesięcy.

Znamienne jest to, że najwięcej zarabiają gry, które oferowane są graczom za darmo.

dochodowe_gry_2018_02

Najbardziej dochodowe gry w 2018 roku

Najlepiej zarabiającą płatną grą okazał się być PUBG – na konto twórców wpłynął w 2018 roku ponad miliard dolarów.

Kto wie, jak wyglądałoby to zestawienie, gdyby Red Dead Redemption 2 pojawiło się wcześniej, niż pod koniec października – według SuperData, Rockstar zgarnął w ciągu dwóch miesięcy obecności gry na rynku 732 mln dolarów.

dochodowe_gry_2018_03

Łączna wartość rynku gier na PC i konsole jest mniejsza od wydatków na gry mobilne – w 2018 roku do deweloperów takich tytułów trafiło ponad 60 mld dolarów.

dochodowe_gry_2018_04

Taka sytuacja będzie mieć w przyszłości poważne konsekwencje, które – jak pokazuje casus Diablo Immortal – nie zawsze będą korzystne z punktu widzenia graczy. Od inwazji dużych marek na smartfony nie da się uciec – wie o tym także CD Projekt RED, który w 2018 roku pochwalił się przejęciem specjalizującego się w grach mobilnych studia Spokko.

Wcześniej CDP mówiło, że wciąż zastanawia się nad ewentualnym włączeniem Battle Royale do trybu wieloosobowego w Cyberpunku 2077.

A wy co wolicie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry