Które smartfony najłatwiej i najtaniej naprawić?

Michał Tomaszkiewicz
27.12.2016 16:08
Które smartfony najłatwiej i najtaniej naprawić? Fot. kadr z wideo

Apple produkuje telefony zamknięte i zazdrośnie strzeżone, Samsung stawia na otwarty system Android. Sprawdzono, jak łatwo można naprawić flagowe smartfony z 2016 roku – i wyniki mogą nieźle zadziwić. Jak myślicie, kto lepiej projektuje swoje urządzenia – Apple czy Samsung?

Zestawianie najprostszych w naprawie smartfonów zostało przygotowane przez iFixit – zbadano, jak szybko i wygodnie można otworzyć dany telefon i wymienić szwankujący podzespół – na przykład popękany ekran.

Im wyższy wynik smartfon uzyskał w teście, tym łatwiej (i taniej) można go naprawić. Małą liczbę punktów otrzymały modele, których naprawa może okazać się niemożliwa – uszkodzone urządzenia trzeba będzie zastąpić nowymi.

Punkty nagradzane były za łatwość wymiany komponentów, wymienne akumulatory, możliwość używania standardowych narzędzi i łatwość zamontowania nowego ekranu. Punktacja była obniżana za używanie dużej ilości klejów (utrudniających rozmontowanie urządzenia), grupowanie komponentów oraz skomplikowaną procedurę otwierania obudowy.

Zwycięzcą tegorocznego zestawienia z dorobkiem 8 punktów na 10 został modularny smartfon LG G5. Telefon został zaprojektowany w taki sposób, żeby ułatwiać wymianę dodatkowych rozszerzeń. W rezultacie wymiana akumulatora trwa tylko kilka sekund – w większości nowoczesnych smartfonów ta czynność może trwać godzinę i dłużej, jako że ogniwa wbudowywane są na stałe w konstrukcję telefonu.

Drugie miejsce przypadło pierwszemu smartfonowi stworzonemu przez GooglePixel zyskał 7 punktów. W uzasadnieniu podano, że większość wewnętrznych komponentów jest modularna, za największą wadę uznano zaś sposób zaprojektowania obudowy – rozmontowując smartfon łatwo uszkodzić wyświetlacz telefonu.

Trzecie miejsce, z takim samym dorobkiem punktowym, przypadło iPhone'owi 7 i 7 Plus – jak się okazało, wymiana akumulatora i wyświetlacza jest naprawdę prosta, wymaga jednak posiadania 4 różnych śrubokrętów.

Największym rozczarowaniem okazał się być Samsung Galaxy S7 i S7 Edge. Część komponentów może być co prawda łatwo wymieniona, ale najpierw wymaga to dostania się do środka urządzenia – a to nie jest łatwe, jako że obudowy tych smartfonów to sklejone ze sobą szklane tafle.

foto: iFixit Fot. foto: iFixit

Zestawienie może być przydatne zarówno dla osób, które chcą świadomie wybrać dobrze zaprojektowany smartfon, jak dla użytkowników, którzy nieświadomie chcieliby sobie ułatwić przesiadkę na nowszy model – badanie naukowe wykazało, że możemy celowo (aczkolwiek nieświadomie) upuszczać nasze telefony aby zyskać powód do kupna lepszego.

Akcesoria fotograficzne których możesz potrzebować

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.