Pogoda
27.12.2016 16:08

Które smartfony najłatwiej i najtaniej naprawić?

Apple produkuje telefony zamknięte i zazdrośnie strzeżone, Samsung stawia na otwarty system Android. Sprawdzono, jak łatwo można naprawić flagowe smartfony z 2016 roku – i wyniki mogą nieźle zadziwić. Jak myślicie, kto lepiej projektuje swoje urządzenia – Apple czy Samsung?

Które smartfony najłatwiej i najtaniej naprawić?
foto: kadr z wideo

Zestawianie najprostszych w naprawie smartfonów zostało przygotowane przez iFixit – zbadano, jak szybko i wygodnie można otworzyć dany telefon i wymienić szwankujący podzespół – na przykład popękany ekran.

Im wyższy wynik smartfon uzyskał w teście, tym łatwiej (i taniej) można go naprawić. Małą liczbę punktów otrzymały modele, których naprawa może okazać się niemożliwa – uszkodzone urządzenia trzeba będzie zastąpić nowymi.

Punkty nagradzane były za łatwość wymiany komponentów, wymienne akumulatory, możliwość używania standardowych narzędzi i łatwość zamontowania nowego ekranu. Punktacja była obniżana za używanie dużej ilości klejów (utrudniających rozmontowanie urządzenia), grupowanie komponentów oraz skomplikowaną procedurę otwierania obudowy.

Zwycięzcą tegorocznego zestawienia z dorobkiem 8 punktów na 10 został modularny smartfon LG G5. Telefon został zaprojektowany w taki sposób, żeby ułatwiać wymianę dodatkowych rozszerzeń. W rezultacie wymiana akumulatora trwa tylko kilka sekund – w większości nowoczesnych smartfonów ta czynność może trwać godzinę i dłużej, jako że ogniwa wbudowywane są na stałe w konstrukcję telefonu.

Drugie miejsce przypadło pierwszemu smartfonowi stworzonemu przez GooglePixel zyskał 7 punktów. W uzasadnieniu podano, że większość wewnętrznych komponentów jest modularna, za największą wadę uznano zaś sposób zaprojektowania obudowy – rozmontowując smartfon łatwo uszkodzić wyświetlacz telefonu.

Trzecie miejsce, z takim samym dorobkiem punktowym, przypadło iPhone'owi 7 i 7 Plus – jak się okazało, wymiana akumulatora i wyświetlacza jest naprawdę prosta, wymaga jednak posiadania 4 różnych śrubokrętów.

Największym rozczarowaniem okazał się być Samsung Galaxy S7 i S7 Edge. Część komponentów może być co prawda łatwo wymieniona, ale najpierw wymaga to dostania się do środka urządzenia – a to nie jest łatwe, jako że obudowy tych smartfonów to sklejone ze sobą szklane tafle.

foto: iFixit

Zestawienie może być przydatne zarówno dla osób, które chcą świadomie wybrać dobrze zaprojektowany smartfon, jak dla użytkowników, którzy nieświadomie chcieliby sobie ułatwić przesiadkę na nowszy model – badanie naukowe wykazało, że możemy celowo (aczkolwiek nieświadomie) upuszczać nasze telefony aby zyskać powód do kupna lepszego.

Musieliście naprawiać swojego smartfona?

Akcesoria fotograficzne których możesz potrzebować

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile