Pogoda
14.10.2016 11:32

Który antywirus dla Windows 7 jest najlepszy?

Windows 7 wciąż pozostaje najpopularniejszym system operacyjnym na komputerach, a więc także najbardziej prawdopodobnym celem ataków złośliwego oprogramowania. Które programy antywirusowe najlepiej radzą sobie z ochroną przed zagrożeniami?

Który antywirus dla Windows 7 jest najlepszy?
foto: Intel Free Press, CC BY 2.0

Na to pytanie odpowiedzieli specjaliści z niemieckiej spółki AV-TEST. Przyjrzano się 23 dostępnym pakietom w ich najnowszych wersjach – o miano najlepszego rywalizowały zarówno rozwiązania płatne, jak i darmowe.

Testy trwały łącznie 2 miesiące, podczas których programy musiały poradzić sobie z ponad 15 tysiącami znanych już wcześniej wirusów oraz wykryć i zneutralizować niemal 120 zupełnie nowych przedstawicieli złośliwego oprogramowania.

Przyglądano się nie tylko skuteczności w wykrywaniu złośliwego oprogramowania, ale także wydajności działania poszczególnych zestawów antywirusowych i łatwości obsługi.

Sprawdzano także, czy oprogramowanie nie wykazuje się zbytnią gorliwością i nie oznacza jako groźnych plików, które nie zostały w żaden sposób zainfekowane – w tym teście przeskanowano 500 stron internetowych, 1,3 mln plików i 40 wersji instalacyjnych programów.

Jak się okazało, na maksymalną liczbę punktów zasłużyły według testerów 3 zestawy ochronne - Bitdefender Internet Security, Kaspersky Internet Security oraz Trend Micro Internet Security.

foto: av-test.org

Bardzo dobre wyniki osiągnęły także programy dostępne za darmo – na przykład popularny w Polsce Avast Free Antivirus, którego największą wadą okazało się być powolne wolniejsze od konkurencji działanie, co przekłada się na dłuższe skanowanie plików.

W komentarzu do wyników badań uściślono, że 100% skuteczności w wykrywaniu groźnego oprogramowania osiągnęły tylko dwa programy - Bitdefender Internet Security i Kaspersky Internet Security. Kilka szkodników przegapiły pakiety Symanteca, Trend Micro i F-Secure – mimo to także dostały maksymalną ocenę w kategorii wykrywania wirusów.

Z pełnymi wynikami badania można zapoznać się pod tym adresem.

A Wy jakiego antywirusa używacie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery