Który smartfon najszybciej się ładuje?
Michał Tomaszkiewicz
05.12.2017 12:38
Który smartfon najszybciej się ładuje? Fot. Raimond Spekking, CC BY-SA 4.0

Spieszmy się kochać procenty baterii, tak szybko odchodzą z naszych smartfonów. A jak prędko można naładować akumulatory w tegorocznych flagowcach? Na to pytanie odpowiada treściwy test porównawczy.

Każdy lubi wspominać stare, dobre czasy i telefony Nokia, które na jednym ładowaniu potrafiły działać nawet kilka dni. Ocierając sentymentalną łezkę wzruszenia należy jednak pamiętać, że tamte proste telefony były tylko zabawkami w porównaniu do dysponujących potężnymi mocami smartfonów.

Duży ekran, szybki procesor, transmisja LTE – udogodnienia, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, potrafią bardzo skutecznie wydrenować z energii akumulatory. Dlatego czas działania mocno obciążonych smartfonów liczy się w godzinach.

Skoro stworzenie ogniw o pojemności wystarczającej na długą pracę leży poza granicami naszych możliwości, to może przynajmniej postarać się, żeby uzupełnianie energii trwało jak najkrócej? Po ten pomysł coraz częściej sięgają producenci, kusząc szybkim ładowaniem i wizją krótkich postojów przy gniazdkach.

A jak czasy ładowania najwydajniejszych (i przez to zużywających dużo energii) flagowych smartfonów 2017 roku wyglądają w praktyce? Oto, jakie wyniki otrzymano sprawdzając stan akumulatora po 30 i 60 minutach - test przeprowadził serwis tom's guide.

foto: tom's guide

Wysoka pozycja telefonów Apple wynika z zastosowania dodatkowej ładowarki, którą użytkownicy muszą dokupić (a nie jest wcale tania) oddzielnie. Jeśli użyje się akcesorium sprzedawanego razem z iPhone’ami, trzeba odwrócić tabelę.

foto: tom's guide

Zdecydowanie najlepszy wynik osiągnął chiński „zabójca flagowców” – konstruktorom udało się stworzyć smartfon, który w ciągu godziny można naładować niemal całkowicie. Po piętach depcze mu LG V30.

Najgorzej pod względem ładowania z wykorzystaniem fabrycznej ładowarki wypada iPhone X – w ciągu godziny można uzupełnić niecałe 40% pojemności akumulatora.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.