Pogoda
30.06.2016 11:41

Którzy polscy piłkarze wygrali internety?

EURO 2016 to nie tylko rywalizacja na boisku – gdy kończy się mecz, zawodnicy walczą o lajki w internecie. Gwiazdą mediów społecznościowych został zawodnik, którego dużej popularności nikt się nie spodziewał.

Którzy polscy piłkarze wygrali internety?
foto: EAST NEWS / REPORTER

Obecność polskich piłkarzy w internecie została przeanalizowana przez Instytut Monitorowania Mediów. IMM przyglądał się liczbie wzmianek o piłkarzu, interakcjom pod wpisami o danym zawodniku na Facebooku i innych serwisach społecznościowych oraz badał nacechowanie emocjonalne wypowiedzi.

Wśród osób wspierających naszych zawodników na EURO 2016 znalazł się nawet Russel Crowe:

Z analizy danych wykonanej przez Microsoft wynika też, że polskiej reprezentacji kibicowała praktycznie cała Europa.

Królem publikacji został Arkadiusz Milik – na temat napastnika w prasie, radiu, telewizji, internecie i mediach społecznościowych pojawiło się łącznie 53 000 wzmianek, co stanowi 13,7% wszystkich wspomnień na temat naszych reprezentantów.

Jak łatwo się domyślić, nie wszystkie były dla piłkarza pochlebne – internauci przeżywali bardzo mocno zwłaszcza niewykorzystane sytuacje podbramkowe.

Drugie miejsce pod względem liczby wzmianek zajął Robert Lewandowski – kapitan reprezentacji Polski znalazł się w 12,7% wypowiedzi związanych z kadrą. Trzeci stopień podium obecnością w 9,7% publikacji zdobył Jakub Błaszczykowski.

W pierwszej piątce znalazł się jeszcze Grzegorz Krychowiak (7,1%) oraz Łukasz Fabiański (6,8%). Jak się jednak okazało, liczba wspomnień w publikacjach nijak ma się do miłości, jaką internauci obdarzyli poszczególnych graczy – ta mierzona jest interakcjami w mediach społecznościowych.

Najbardziej uwielbianym w internecie polskim piłkarzem jest Jakub Błaszczykowski. Jego fani weszli z wiadomościami na jego temat w ponad 1,7 mln interakcji. Były to polubienia postów, ich udostępnianie oraz komentowanie.

Internetowym bohaterem numer 2 został Łukasz Fabiański (1,4 mln lajków, udostępnień i komentarzy). Trzecie miejsce wśród budzących największe emocje zawodników został Arkadiusz Milik (1,3 mln interakcji).

Po historycznym spotkaniu ze Szwajcarią Łukasz Fabiański wspominany był w internecie ponad 6 000 razy, a post „Łukasz Fabiański królem meczu Polska:Szwajcaria” zdobył ponad 100 000 lajków. Jakub Błaszczykowski pojawił się w 4600 publikacjach, a informacja o treści „GOOOOOL!!!! Kuba Błaszczykowski! BRAWO!” dostał kciuk w górę od ponad 21 000 użytkowników.

A Wy któremu zawodnikowi daliście najwięcej lajków?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet