Pogoda
27.05.2020 09:46

Ktoś podpalił maszt komórkowy w Łodzi. Przeciwnicy 5G świętują i chcą więcej

Stacja bazowa należąca do Playa spłonęła w Łodzi. W sieci krążą zdjęcia, pod którymi wiwatują zwolennicy teorii spiskowych. Zadowolenia nie kryje nawet asystent posła na Sejm RP.

maszt komórkowy w mieście
foto: Shuttestock. Zdjęcie poglądowe

5G wzbudza niezdrowe emocje. Przeciwnicy technologii są przekonani, że nowa generacja sieci komórkowej powstała, żeby doprowadzić do „depopulacji ludzkości”, kontrolować umysły, rozsiewać koronawirusa, a nawet gotować mózgi. Wielokrotnie publikowane wyniki badań naukowych potwierdzających, że 5G nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie, uznawane są za osoby żyjące w dezinformacyjnej bańce za nieprawdziwe.

Podżeganie przeciwko sieci komórkowej nowej generacji zaczęło wiązać się ze skandalicznymi konsekwencjami: w Wielkiej Brytanii i Holandii ludzie zaczęli podpalać stacje bazowe, wierząc że są one odpowiedzialne za wywołanie pandemii COVID-19.

sieć 5G
sieć 5G
Przeczytaj także Mapa 5G w Polsce. Sprawdź, czy mieszkasz przy nadajniku

Okazało się, że Polacy nie są wcale bardziej odporni na fake newsy i teorie spiskowe: w Łodzi doszło do podpalenia masztu komórkowego należącego do Playa. Nadzwyczajne zadowolenie z tego faktu wyraził w sieci asystent posła Konfederacji Grzegorza Brauna.

Maszt komórkowy podpalony w Łodzi. Świętują zwolennicy teorii spiskowych oraz asystent posła

Równie zatrważające jak treść postu opublikowanego przez asystenta Grzegorza Brauna są komentarze, które pojawiły się pod wpisem.

Play nie potwierdził co prawda jednoznacznie, że zniszczony nadajnik należy do niego, opublikował jednak obszerny komunikat, w którym potępia ataki na infrastrukturę, od działania której może zależeć ludzkie życie.

"

W związku z doniesieniami o atakach na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce operator sieci Play oświadcza, że takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu.

Infrastruktura telekomunikacyjna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki. Jej znaczenie jest szczególnie istotne w sytuacjach krytycznych, takich jak stan klęski żywiołowej, czy stan epidemii, którego właśnie doświadczamy. Sprawna i wydajna infrastruktura telekomunikacyjna jest niezbędna w zgłoszeniach wypadków i wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się na terytorium Polski. Ataki na nią są takim samym przestępstwem, jak niszczenie infrastruktury kolejowej (tory i trakcje) czy energetycznej (linie przesyłowe).

Operator sieci Play potępia podżeganie do ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną. "

Surowego ukarania winnych domaga się Polska Izba Informatyki oraz Telekomunikacji. PIIT chce także, żeby penalizowane było sianie dezinformacji o 5G w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Sprzedawał krem „przeciwko działaniu 5G”. Zarobił pół miliona

Myślicie, że 5G jest szkodliwe?